Połączone naturalne sieci, takie jak te utworzone przez neurony w mózgu, są bardziej stabilne i odporne niż te stworzone przez ludzi. Naukowiec z City College of New York odkrył właśnie, dlaczego tak się dzieje.

Wiele organizmów i układów biologicznych współdziała ze sobą przy wymianie informacji. Jednakże sieci stworzone przez ludzi są są bardziej podatne na awarie kaskadowe z powodu małych perturbacji, takich jak przerwy w dostawach energii. Profesor Hernan Makse i jego zespół odkryli, że zaleta naturalnych sieci leży w jej wewnętrznej strukturze i schemacie, w którym każda sieć nawiązuje do innej. Profesor mówi:

W badaniach wykazano, że jeśli połączenia pomiędzy węzłami sieci są wykonywane przez węzły z dużą łącznością i jest umiarkowany stopień zbieżności połączeń, to taki system jest stabilny i odporny na uszkodzenia.

Spójność pomiarów z teorią sprawia, że odkrycie jest dobrym kandydatem do badań złożonych nad systemami połączonych sieci. Może ono także znaleźć zastosowanie w projektowania wydajnych infrastruktur sieci energetycznej, Internetu i niezawodnych sieci finansowych.

Źródło: http://phys.org/, zdjęcie: Shutterbabejsc

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!