WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Naukowcy: korzystanie z telefonu zmienia chód

Pisanie SMS-ów – i sprawdzanie telefonu w ogóle – w trakcie chodzenia zmieniło sposób w jaki przemierzamy ulice. Nowe badania pokazują, że użytkownicy smartfonów poruszają się w szczególny sposób, który pozwala im unikać niebezpieczeństw wynikających z dekoncentracji.

Podczas korzystania z telefonu ludzie podświadomie skracają długość kroków – a także ich częstotliwość, wydłużają czas w jakim obie stopy jednocześnie dotykają podłoża, zwiększają również wysokość na jaką unoszą nogi.

using-smartphone-facebook-while-walking

Zmiana chodu ma na celu kompensację zagrożeń wynikających z oderwania uwagi od otoczenia. Zachowanie takie jak opisane wyżej pomaga uniknąć potknięcia, wpadnięcia na inną osobę lub uderzenia ciałem w przeszkodę.

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Teksańskiego oraz Uniwersytetu w Bath. Trzydzieści losowo wybranych osób w wieku od 18 do 50 lat chodziło po specjalnie zaprojektowanym torze przeszkód, jednocześnie pisząc SMS-y. Następnie badacze obserwowali w jaki sposób uczestnicy radzą sobie z ograniczeniami w koncentracji i polu widzenia. Nie był zaskoczeniem fakt, że ludzie piszący podczas chodzenia potrzebowali więcej czasu na wysłanie wiadomości.

W zeszłym roku podobne badania przeprowadzili uczeni z Uniwersytetu Queensland w Australii – „odkryli”, że podczas używania smartfonów mamy skłonność do poruszania się po chodniku wolniej niż normalnie oraz do chodzenia „zygzakiem”. Co więcej, mamy również większą szansę na utratę równowagi.

Poza chodzeniem w dziwny sposób, SMS-owanie podczas chodzenia sprawia, że nasze ciało przyjmuje przygarbioną, niezdrową pozycję. Nie wspominając o zwiększeniu podatności na różnego rodzaju zagrożenia.

Na początku lata Utah Valley University wprowadził specjalny „pas ruchu” na schodach przeznaczony dla ludzi piszących podczas chodzenia. Znalazł się w budynku Student Life and Wellness Center. Podobne rozwiązania zostały zaobserwowane również w Antwerpii (gdzie pas miał reklamować otwarcie nowego salonu sprzedaży telefonów komórkowych), a także w chińskim mieście Chongqing, jako część parku rozrywki, znanego jako „Ulica Cudzoziemców”.

us-consumer-confidence-rises-to-strongest-since-august

Ruchome schody dla wózków z zakupami w Chicago

Dowcipnisie z Nowego Jorku wymyślili inne rozwiązanie. W kamizelkach z napisem „Seeing Eye Person” (odniesienie do „Seeing Eye Dog” – pies przewodnik) „prowadzili” na smyczy ludzi skoncentrowanych na swoich telefonach komórkowych.

O ile wyniki badań nie są szczególnie odkrywcze, naukowa obserwacja wpływu technologii na ludzkie zachowanie jest zawsze warta uwagi.

[źródło i grafika: businessinsider.com]