Zostały rozdane nagrody Ig Nobla. Stanowią one parodię słynnych „Nobli” – przyznaje się je za naukowe osiągnięcia, które – choć są prawdziwe i czasem nawet pożyteczne – mogą zostać uznane za trywialne lub wyjątkowo nietypowe.

Oto część tegorocznych wyróżnień, ogłoszonych podczas przedwczorajszej ceremonii:

  • Chemia: Odkrycie chemicznego procesu, który jest w stanie częściowo odwrócić proces gotowania jajka
  • Fizyka: Przetestowanie hipotezy głoszącej, że większość „ssaków opróżnia swoje pęcherze co 21 sekund (plus minus 13 sekund)”
  • Literatura: Odkrycie, że słowo „hm?” (ang. „huh?”) lub podobne istnieje w każdym języku, choć naukowcy nie wiedzą dlaczego.
  • Ekonomia: Nagrodzona została policja miejsca Bangkoku za zaoferowanie policjantom premii, jeśli nie będą brali łapówek.
  • Zarządzanie: Odkrycie, że wiele osób zarządzających przedsiębiorstwami nabyło skłonność do podejmowania ryzyka podczas przeżytych w dzieciństwie klęsk żywiołowych, w których osobiście znacząco nie ucierpieli.
  • Matematyka: Próba wykorzystania matematyki w celu określenia „czy, i jak Mulaj Ismail ibn asz-Szarif „krwawy”, cesarz Maroka faktycznie był w stanie w latach 1697-1727 spłodzić 888 dzieci”
  • Diagnostyka: Określenie, że zapalenie wyrostka robaczkowego może zostać zdiagnozowane na podstawie poziomu bólu występującego, gdy pacjent jest przewożony przez drogowe progi zwalniające.
  • Medycyna: „Badania nad biomedycznymi korzyściami i skutkami intensywnych pocałunków (i innych intymnych czynności)”.
  • Fizjologia/Entomologia: Stworzenie skali bólu związanego z ukąszeniem insekta, przy czym zostało to zrobione przez człowieka, który pozwalał by żądliły go pszczoły w różnych miejscach ciała, wliczając w to penisa.
  • Biologia: Obserwacja, że kurczaki ze sztucznymi ogonami chodzą w taki sposób, w jaki – według powszechnego mniemania – chodziły dinozaury.

1425748167-1425741000-20150307

SMBC Comics

Na szczególną wzmiankę zasługuje nagroda z chemii – przyznana profesorowi australijskiego Flinders University, Colinowi Rastonowi, który stworzył „Vortex Fluidic Device” (VFD -„Wirowe Urządzenie Płynowe”), które rozplata proteiny. Przeciętnemu człowiekowi wydaje się to być nieciekawe – dlatego zespół wykorzystał je do odwrócenia procesu gotowania jajka.

Jak stwierdził Raston w artykule Flinders University „nie chodzi o to, co zrobiliśmy – odgotowaliśmy jajko – ale jest to sposób przedstawienia odpowiedzialnych za to naukowych procesów i przybliżenia światu wiekopomności wydarzenia”.

Chyba każdy, kto wie interesuje się nauką zauważy, że to osiągnięcie odbiega nieco od pozostałych opisanych na tej liście. Nie potrafimy efektywnie odwrócić skutków wielu procesów, pomimo tego, że byłoby to bardzo korzystne. VFD może w przyczynić się do postępów w dziedzinie onkologii, farmaceutyki, czy… cóż, przemysłu spożywczego. „Odgotowanie” jajka to tylko coś na kształt przykuwającego uwagę widowiska.

Była to już 25 ceremonia rozdania Nagród Ig Nobla. Wydarzenie jest organizowane od 1991 przez czasopismo Annals of Improbable Research i ma na celu nagradzanie „osiągnięć, które najpierw sprawiają, że człowiek się śmieje – a potem, że myśli”. Najlepsze jest to, że Ig Noble rozdawane są samych przez laureatów Nagrody Nobla.

Pełna lista Nagród Ig Nobla, w tym archiwalnych znajduje się na stronie czasopisma. Znajdują się tam również odniesienia do wymienionych badań.

[źródło: popularmechanics.com grafika: This is Your Brain on Drugs via wikipedia.org]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej