WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy z New Horizon chcą zredefiniować termin planety

Alan Stern i pozostali naukowcy stojący za sukcesem New Horizon bardzo chcą, aby Pluton ponownie został uznany za pełnoprawną planetę.

Główny badacz misji NASA na Pluton, a także kilku pozostałych naukowców, chcą wspólnie zmienić definicję planety. Według propozycji, którą mają zamiar przedstawić na konferencji Lunar and Planetary Science, „planeta” ma oznaczać również „obiekt o masie znacznie mniejszej niż typowa gwiazda, który nigdy nie został poddany fuzji jądrowej i dysponuje wystarczającą grawitacją, aby przyjąć sferoidalny kształt, opisany przez elipsoidę trójosiową niezależnie od parametrów orbitalnych”. Innymi słowy, planetą mają być wszystkie okrągłe obiekty mniejsze niż gwiazdy.

Po wprowadzeniu nowej definicji, Pluton odzyska swój status planety, ale zmiany nie dotkną tylko jednego obiektu w kosmosie. Nawet księżyce mogłyby być teraz określane jako planety, co jest sprzeczne z aktualną definicją ustanowioną przez International Astronomical Union, według którego obiekt jest planetą, gdy „a) orbituje wokół Słońca lub b) dysponuje grawitacją silną na tyle, aby przeważyć nad siłami ciała sztywnego lub c) wyczyścił sąsiedztwo na swojej orbicie”.

Pluton został obdarty ze statusu planety, gdyż jego orbita nie była pozbawiona komet i asteroid. Dodatkowo, jego rozmiar jest zaledwie kilka razy większy od własnego księżyca Charon. Pozostaje nierozstrzygniętym, czy zespół naukowców planuje przedstawić swoją propozycję IAU. Prawdopodobnie jest to zależne od przyjęcia pomysłu podczas wspomnianej wyżej konferencji.

źródło: engadget.com | zdjęcie: astrowiedza.pl