WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy potrafią wykryć narkotyki w wydychanym powietrzu

Powstała nowa metoda wykrywania narkotyków w organizmie człowieka. Do tej pory, jedną z wykorzystywanych często przez pracodawców technik, był test próbki moczu. Niestety można go łatwo oszukać, co skłoniło naukowców do stworzenia maszyny, która potrafi badać wydychane przez niego powietrze.

W przypadku klasycznego badania moczu, molekuły pochodzące z próbki są naładowane, a następnie rozdzielone na podstawie masy w celu ich identyfikacji podczas przeprowadzania spektroskopii. Wykonując spektroskopię mas w moczu, można zidentyfikować cząsteczki każdego ze znanych narkotyków takich jak: marihuana, amfetamina, kokaina itp.

Badacze odkryli, że wiele z tych substancji może zostać wykrytych w trakcie przeprowadzania spektrometrii mas wydychanego powietrza. Jest to dużo bardziej dokładna metoda. Pozwala ona również wyeliminować potrzebę badania moczu, co może być dla wielu osób niekomfortowym doświadczeniem. Dodatkowo władze będą mogły błyskawicznie określić, czy ktoś jest pod wpływem narkotyków i dokładnie zidentyfikować ich rodzaj.

Maszyna ta nie jest jeszcze dostępna w tak kompaktowym opakowaniu, jak alkomat, ale miniaturyzacja konstrukcji to tylko kwestia czasu. Póki co można zastosować przenośny analizator powietrza, z którego próbki mogą być przechowywane maksymalnie tydzień. W tym czasie muszą zostać poddane spektrometrii mas.

Źródło i zdjęcia: popsci.com