WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy z całego świata zbadali DNA jaszczurki. Regeneracja kończyn to kwestia czasu?

Jedną z największych tragedii w życiu człowieka jest utrata kończyny. Nie da się tego procesu odwrócić, rękę lub nogę zastąpimy tylko i wyłącznie mechaniczną protezą. Im więcej pieniędzy mamy, tym bardziej zaawansowaną kopię otrzymamy. Dzisiejsze protezy są na tyle nowoczesne, iż potrafią niemalże zastąpić utraconą kończynę w 100%. Niestety zlepek materiałów syntetycznych oraz metali nigdy nie będzie w stanie wynagrodzić braku oryginalnej części ciała.

Jest jednak inne rozwiązanie. Zaprogramować geny w taki sposób, aby nasze ciało samo odtwarzało utraconą kończynę. Dokładnie tak, jak robią to jaszczurki ze swoimi ogonami. Do tej pory była to wizja Sci-Fi. Dzisiaj jednak naukowcy są coraz bliżej odkrycia sekretu jaszczurek. Gigantyczna drużyna składająca się z 19 naukowców pochodzących z całego świata, opublikowała artykuł naukowy dotyczący procesu stojącego za regeneracją ogonów jaszczurek. Dokładniej mówiąc, badali oni gatunek o nazwie anolis, odmianę iguany. Jaszczurka ta może dobrowolnie odczepić swój ogon w razie zagrożenia. Po 25 dniach hoduje sobie zupełnie nowy. Magia? Nie, to genetyka.

tflycnht0cgjrmowogdq

Pobierając cienki jak papierek plaster ogona w trakcie różnych etapów regeneracji, naukowcy byli w stanie wyodrębnić geny odpowiedzialny za cały proces. W sumie zidentyfikowali 326 genów, 302 z nich posiadają ssaki. Najciekawsze jednak było to, że ogon odrastał w zupełnie inny sposób niż formował się przed narodzinami.

Zastanawiacie się pewnie jak to działa. Początkowo regeneracja ogona wygląda jak zwyczajny proces zasklepiania się rany. Później tworzy się tkanka nabłonkowa z naczyniami krwionośnymi. Po około 10 dniach następuje „magiczny” proces odrastania. Tkanka nerwowa formuje się w miękkiej tkance mięśniowej i nowy ogon staje się zdolny do transportowania płynów. Następnie formuje się tkanka chrzęstna, która przypomina rurkę, aby potem przekształcić się w segmenty małych kości. Jest to odwrotny proces niż ten zachodzący podczas narodzin. Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia pochodzące z przebiegu tego procesu. „DPA” oznacza ilość dni po utracie ogona.

jbm6j9jmwgprpjwh02o7

Czy te dodatkowe 24 geny pozwalają jaszczurkom regenerować utracony ogon? Jest to z pewnością bardziej skomplikowane, ale jesteśmy coraz bliżej tego, aby uzyskać świetlaną przyszłość, w której ludzie nie będą musieli przejmować się utratą kończyn. Nowe badania zmierzają w dobrym kierunku.

[plosone.org][gizmodo.com]