Naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute odkryli wczesne oznaki występowania raka trzustki. Jest to wczesny rozwój niektórych aminokwasów, który pojawia się przed pojawieniem się choroby. Badania zostały opublikowane w Nature Medicine.

Choć wzrost aminokwasów nie jest na tyle duży, aby istniała możliwość opracowania nowego testu, to wyniki badań pomogą naukowcom lepiej zrozumieć jak rak trzustki wpływa na resztę organizmu i w jaki sposób może on doprowadzić do wyniszczenia organizmu.  Brian Wolpin, autor publikacji, mówi:

Większość osób z rakiem trzustki umiera w ciągu roku od zdiagnozowania choroby. Wykrywanie jej we wczesnym stadium może poprawić skuteczność jego leczenia. W badaniu sprawdziliśmy czy rak wywołuje zmiany metaboliczne, które mogą być wykryte przed jego pojawieniem się.

Naukowcy wykorzystali próbki krwi zebrane od 1500 osób uczestniczących w różnych badaniach na dużą skalę. Porównali oni próbki ponad 100 metabolitów (substancji produkowanych w procesie przemiany materii) pobranych od osób chorych z tymi pobranymi od osób zdrowych. Wolpin dodaje:

Okazuje się, że zaobserwowaliśmy wyższy poziom aminokwasów rozgałęzionych u osób chorych.

Czas od znalezienia tego wzrostu do powstania choroby wynosi od 2 do 25 lat. Teoria ta została potwierdzona także w badaniach na myszach. Wzrost jest spowodowany uszkodzeniem tkanki mięśniowej, przez co do krwiobiegu były uwalniane owe aminokwasy. Odkrycie ma doprowadzić do lepszego zrozumienia interakcji raka trzustki ze zdrowymi tkankami pacjenta. Praca ma też potencjał, który może być wykorzystany w opracowaniu nowego testu, ale do niego jeszcze jest bardzo długa droga.

Źródło: http://www.sciencedaily.com/, zdjęcie: Davidsans123

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej