WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy znaleźli sposób na oglądanie komórek kwiatów w 3D bez niszczenia ich

Rośliny są bardzo delikatne, co z kolei sprawia że trudno je badać. Do tej pory chęć obejrzenia chociażby płatka róży pod mikroskopem elektronowym wymagała zniszczenia jego komórek.

flower-cell-3d-jacob-b-landis

Dzięki pomysłowi naukowców z University of Florida, którzy przedstawili metodę przekroju optycznego oraz rekonstrukcji 3D jako alternatywę skaningowej mikroskopii elektronowej w analizie kształtu komórek.

381-water-drops-on-flower-petal-1680x1050-artistic-wallpaper

Nowa metoda skupia się na wykorzystaniu mikroskopu fluorescencyjnego oraz kamery, która przechwytuje kilka warstw komórek, tworząc w ten sposób dokładny model 3D komórkowej struktury rzeczy tak delikatnych, jak płatki kwiatów.

Uzyskane wyniki zdjęć dla zwykłego szarego człowieka może nie będą czymś szokującym, co wywoła w nas efekt WOW, jednak dla biologów jest to ogromny postęp.

Dzięki temu odkryciu naukowcy będą mogli dokładniej zrozumieć, jak działają komórki roślinne oraz zwierzęce nie będąc dotknięte wcześniej przez ludzi. To z kolei może przyczynić się bezpośrednio do rozwoju prac, walką z chorobami oraz odkrywaniem nowych gatunków zwierząt, czy roślin.

[Źródło : www.engadget.com, www.bioone.org, obraz: Jacob B. Landis, buzzfeed.com]