WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Biznes

Nie liczcie na spadki cen DDR4 i oczekujcie jeszcze tańszych SSD

Obecnie za 128 GB dysk SSD zapłacimy około stu złotych, co jest wręcz nierealne w porównaniu do cen sprzed roku. Co tu jednak dużo mówić, tak jak kryptowaluty zaskoczyły producentów kart graficznych, tak nadpodaż kości NAND spowodowała kilkudziesięcioprocentowe spadki cen wszystkich nośników półprzewodnikowych. Jak ponownie wynika z najnowszego raportu, to nie chwilowe zawirowanie na rynku.

Parafrazując DigiTimes, czyli serwis zajmujący się zbieraniem informacji dotyczących obecnej sytuacji na rynku – „Nie liczcie na spadki cen DDR4 i oczekujcie jeszcze tańszych SSD”. Nieustannie taniejące kości NAND są spowodowane wysiłkami, jakie najwięksi producenci (głównie Western Digital, Micron, SK Hynix oraz Samsung) wkładają w rozwój zdolności produkcyjnych. Taka praktyka ma na celu zwiększenie wyboru produktów na rynku i utrzymanie rentowności jeszcze w 2019 roku. Dlatego to wtedy oczekuje się kolejnych spadków cen, a nawet wdrożenia nowych rozwiązań. Mowa głównie o 96-warstwowych układach 3D NAND, których masowa premiera na rynku ma odbyć się w pierwszej połowie następnego roku.

Nie liczcie na spadki cen DDR4 i oczekujcie jeszcze tańszych SSD

Niestety teraz serwis twierdzi, że to samo nie czeka rynku pamięci DRAM. Wcześniej DigiTimes podawał, że trzech gigantów, jakimi jest Samsung, SK Hynix oraz Micron planuje zwiększyć nakłady produkcyjne… ale chyba nasze trio postanowiło zmienić swoje plany. Dalsze utrzymywanie się stabilnej ceny DRAM tłumaczy się obecnie brakiem konkurencji.

Czytaj też: Producenci DRAM osiągną ogromne dochody w 2018 roku

Źródło: Digitimes