WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Nie żyje Henry Heimlich, twórca manewru ratującego życie

Chirurg, który stworzył ratunkowy manewr Heimlicha, który pomaga podczas zadławienia ofiary, zmarł w sobotę w Cincinnati. Dr Henry Heimlich miał 96 lat. Jego syn, Phil, poinformował, że śmierć nastąpiła w wyniku zawału serca na początku tygodnia. „Mój ojciec był wielkim człowiekiem, który uratował wiele istnień ludzkich”, powiedział Heimlich, adwokat i były komisarz Hamilton County. „Będzie brakowało nie tylko rodzinie, lecz całej ludzkości.”

Heimlich był dyrektorem chirurgii w Szpitalu Żydowskim w Cincinnati w 1974 roku, kiedy wymyślił sposób leczenia zadławienia ofiar, który rozsławił jego nazwisko. Ratownicy stosujący procedurę gwałtownie ściskają brzuch poszkodowanego, popychając pięścią powyżej pępka, aby utworzyć przepływ powietrza z płuc. Ten przepływ powietrza może usunąć przeszkody z zatkanej tchawicy i zapobiec uduszeniu. Duża część autobiografii Heimlicha z 2014 roku skupia się właśnie na tym manewrze.

Chirurg z Cincinnati powiedział Associated Press w wywiadzie w lutym 2014 roku, że tysiące zgłaszanych rocznie zgonów spowodowanych zadławieniem, skłoniło go w 1972 roku do poszukiwania rozwiązania. W ciągu następnych dwóch lat prowadził zespół naukowców ze Szpitala Żydowskiego w Cincinnati. Z powodzeniem przetestował technikę poprzez umieszczenie rurki z balonem na jednym końcu w dół dróg oddechowych uśpionego psa, dopóki ten się nie zakrztusił. Potem wykorzystał manewr, by zmusić psa do wydalenia przeszkody.

Szacuje się, że manewr uratował życie tysiącom poszkodowanych w samych Stanach Zjednoczonych. Przyniosło to Heimlichowi wiele nagród i uznanie na całym świecie. Manewr został przyjęty przez władze zdrowia publicznego, linie lotnicze i stowarzyszenia restauracyjne. Heimlich pojawił się w wielu programach, w tym „The Tonight Show Starring Johnny Carson” i „The Today Show”.

Jego poglądy na temat sposobu stosowania manewr oraz innych innowacji, które zaproponował lub stworzył, postawiły go w sprzeczności z niektórymi specjalistami w dziedzinie zdrowia. Powiedział, że jego wspomnienia były próbą zachowania techniki. „Wiem, że manewr ratuje życie, a ja chcę, żeby był używany i pamiętany,” powiedział AP. „Czułem, że muszę spisać sposób przeprowadzenia go, by ludzi mieli odpowiednie informacje.”

Heimlich twierdził, że manewr jest bardzo skuteczny, jeśli jest stosowane prawidłowo, nie pochwalał wytycznych Amerykańskiego Czerwonego Krzyża, wzywających do uderzeń tylnych, a następnie pchnięć brzucha w przypadkach zadławienia, które nie wiążą się z niemowlętami lub nieprzytomnymi ofiarami. Pracownicy Czerwonego Krzyża twierdzą, że dowody wskazują na to, że stosując różne metody można działać skuteczniej. Heimlich jednak powiedział, że wdmuchiwanie powietrza może prowadzić przeszkody głębiej do tchawicy. American Heart Association popiera pchnięcia brzucha. Żadna organizacja natomiast nie popiera poglądu Heimlicha, że stosując manewr w celu usunięcia wody z płuc może uratować ofiary utonięcia. Zalecają one CPR.

Tak Heimlich radził sobie z krytykami: „Będę pierwszym, który przyzna, że ​​wiele z moich pomysłów jest kontrowersyjnych, a pod pewnymi względami niekonwencjonalnych. Ale mam wystarczająco dużo odwagi, by wiedzieć, że jeśli mam rację, to prędzej czy później stanie się to odpowiednią rzeczą do wykonywania, nawet jeśli inni w międzyczasie będą robić źle.”

Źródło: popularmechanics.com Zdjęcie: Cinema Blaze