WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nie żyje John Glenn, pierwszy Amerykanin na orbicie okołoziemskiej

John Glenn, legendarny weteran wojenny, astronauta i senator Stanów Zjednoczonych, zmarł dziś po południu po hospitalizacji w jego rodzinnym stanie Ohio. Miał 95 lat. Po odbyciu służby wojskowej jako pilot bojowy w czasie II wojny światowej i wojny koreańskiej, Glenn stał się pierwszym Amerykaninem na orbicie ziemskiej. Odbyło się to w 1962 roku, czyli w samym środku zimnej wojny – Rosja właśnie osiągnęła orbitę okołoziemską, więc podróż Glenn wyrównała wyścig kosmiczny pomiędzy obydwoma krajami.

Glenn ustanowił rekord prędkości międzykontynentalnej jako pilot testowy w 1957 roku i wkrótce potem dołączył do Merkury 7, pierwszej klasy amerykańskich astronautów. 20 lutego 1962 roku Glenn wszedł na pokład statku kosmicznego Friendship 7 i został wystrzelony na orbitę. Wypowiedział wtedy słynny komentarz: „Och, ten widok jest wspaniały!”

Glenn był ostatnim żyjącym członkiem oryginalnego zespołu Merkury 7. W 1998 roku pobił kolejny rekord: ponownie został wystrzelony w kosmos, w wieku 77 lat, co czyni go najstarszą osobą w przestrzeni kosmicznej. W 50. rocznicę pierwszej podróży Glenna wokół Ziemi, został nazwany „prawdziwym amerykańskim bohaterem,” przydomek ten nosił z dumą do końca.

Źródło: engadget.com Zdjęcie: Wikimedia Commons