[Notka sponsorowana]

Laptop, nawet jeśli nie należy do modeli z najwyższej półki, jest zwykle sporym wydatkiem. Kupując go, planujemy korzystać z niego przez dłuższy czas – czasem jednak złe obchodzenie się z urządzeniem może znacznie skrócić jego żywotność. Sprawdźmy zatem, jak należy dbać o przenośny komputer, by służył nam jak najdłużej.

Uszkodzenia mechaniczne laptopa – jak ich uniknąć?

Jednymi z najczęściej zgłaszanych uszkodzeń mechanicznych w laptopach są te dotyczące zasilaczy. O uszkodzenie kabla lub wtyczki nietrudno, zwłaszcza gdy przewód jest nagminnie wyginany, a sama wtyczka na siłę wkładana do kontaktu. Uszkodzeniu mogą ulec także zawiasy oraz sama obudowa. Jak temu zapobiegać?

Dbajmy o to, by nie naprężać przewodu zasilającego notebook, nigdy nie przenośmy go, trzymając za samą klapę, a podczas jej zamykania łapmy za środkową część matrycy. W ten sposób zaoszczędzimy sobie wydatków związanych z wymianą poszczególnych części lub podzespołów.

Trudne warunki pracy nie służą laptopowi

Niestety, nie zawsze mamy możliwość pracy w doskonałych warunkach. Tam, gdzie panuje wysoka wilgotność, unosi się kurz czy pył, nasz sprzęt jest szczególnie zagrożony. Konsekwencją ich występowania może być przegrzanie komputera, zwarcie oraz skrócenie żywotności poszczególnych podzespołów. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie laptopa – w pewnym zakresie możemy z robić to samodzielnie, jednak profesjonalną konserwację warto zlecić serwisowi.

Pamiętajmy też, by podczas korzystania z laptopa nie trzymać go na kocu, kolanach czy dywanie, które mogą zasłonić otwory wentylacyjne, a przez to doprowadzić do przegrzania. Zamiast tego zaopatrzmy się w specjalny stolik. Najlepiej unikać również jedzenia nad klawiaturą i picia przy niej – okruszki jedzenia mogą łatwo zablokować klawisze, a rozlana woda może doprowadzić do kosztownych w naprawie usterek.

 

Transport przenośnego komputera i kilka innych kwestii

Notebook jest narażony na uszkodzenia także wtedy, gdy pozornie wydaje się bezpieczny. Gdy umieszczamy go w plecaku lub torbie wraz z innymi przedmiotami, musimy liczyć się z tym, że jego obudowa może zostać zarysowana, a matryca uszkodzona. Nie mówiąc już o zalaniu napojem czy zanieczyszczeniu układu chłodniczego paproszkami. Jeśli często nosimy notebooka ze sobą, zaopatrzmy się w specjalny plecak albo torbę przeznaczoną wyłącznie na niego.

Laptopy nie lubią również dużych wahań temperatury, dlatego zimne urządzenie przyniesione z dworu powinno się najpierw zaaklimatyzować – starajmy się więc nie włączać go natychmiast po powrocie. Jeszcze jedną kwestią, o której należy pamiętać, jest także odpowiednie traktowanie akumulatora, polegające np. na okresowym odłączaniu komputera od prądu i rezygnacji z wkładania baterii do lodówki. Ponadto stosujmy jedynie oryginalny zasilacz oraz unikajmy potrząsania włączonym sprzętem, do czego dochodzi np. podczas przenoszenia go.

Gdy będziemy przestrzegać opisanych zasad, możemy mieć pewność, że znacznie zminimalizujemy ryzyko usterek, a tym samym wydłużymy czas przydatności naszego laptopa do użytku.

[Notka sponsorowana]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!