Podczas gdy Igrzyska Paraolimpijskie są wciąż żywe w naszej pamięci, niedługo czeka nas kolejne wydarzenie, które zaprezentuje umiejętności niepełnosprawnych sportowców. To Cybathlon w Zurychu odbywający się w przyszłym tygodniu. Pierwsze na świecie zawody sportowe, w których niepełnosprawni sportowcy z 21 krajów rywalizują z wykorzystaniem bionicznych technologii wspomagających.

Cybathlon obejmuje sześć konkurencji. Należą do nich: wyścig interfejsu mózg-komputer, w której kieruje się awatarem poprzez wirtualną rzeczywistością; wyścig rowerów opierający się na funkcjonalnej elektrostymulacji; wyścig z zasilanymi protezami rąk i nóg; sprint z zasilanym egzoszkieletem i wyścig wózków inwalidzkich.

pic4-4-720x480-c

Organizator Robert Riener powiedział, że to nie jest tylko technologiczny popis, ani pokazanie czystych zdolności człowieka. Wydarzenie ma wykazać równowagę pomiędzy technologią i jej użytkownikiem, aby pomóc ludziom w wykonywaniu codziennych wyzwań. Celem nie jest rozwijanie cyborgów tylko opracowanie technologii, która będzie współpracować z ludźmi.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo w telewizji w krajach niemieckojęzycznych i międzynarodowo przez internet. Riener już patrzy w przyszłość. Powiedział, że jest jeszcze tyle do zrobienia, jeśli chodzi o kwestie integracji i rozwijaniu technologii dla osób niepełnosprawnych ruchowo. W planach ma jeszcze wiele takich inicjatyw.

Źródło:http://www.digitaltrends.com/

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej