WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Niemcy skorzystają z oprogramowania rozpoznającego głos

Aby określić pochodzenie uchodźców, przybywających do Niemiec, BAMF – Bundesamt für Migration und Flüchtlinge, czyli Federalne Biuro Migracji i Uchodźców, ma zamiar skorzystać z oprogramowania do rozpoznawania mowy.

Niemcy mają nadzieję, że oprogramowanie to będzie w stanie przeanalizować i zidentyfikować dialekty wśród ludzi, którzy poszukują azylu w Niemczech, opierając się o podane próbki wideo. Taka informacja mogłaby być później jednym z czynników, jaki pracownicy biura migracyjnego muszą wziąć pod uwagę przy przeglądaniu podań o azyl. Technologia ta korzysta o algorytmy rozpoznawania głosu wykorzystywane przez banki i firmy ubezpieczeniowe.

Według wcześniejszych szacunków BAMF, 60% osób, które szukały azylu w Niemczech w 2016 roku nie dysponowało dokumentami identyfikacyjnymi. W lutym, Ministerstwo Spraw Wewnętrzny przedstawiło projekt ustawy, która pozwoliłaby oficerom migracyjnym wykorzystywać dane z telefonów i laptopów aplikantów, aby łatwiej zidentyfikować ich tożsamość. Ruch ten w oczach wielu jawi się jako jawne naruszenie prywatności.

Niemcy korzystają z usług ekspertów lingwistycznych przy analizie dialektów, aby określić miasto pochodzenia nowo-przybyłych od roku 1998, według tego, co udało się ustalić Deutsche Welle. Specjaliści ci, rzecz jasna, wyrazili swoje zaniepokojenie faktem, czy na pewno algorytmy będą w stanie przeprowadzać analizy na tak wysokim poziomie, jak oni sami.

Monika Schmid, profesor lingwistyki na Uniwersytecie Essex uważa, że analityk mowy „powinien mieć fundamentalne kompetencje w analizie lingwistycznej i być zdolnym do wzięcia pod uwagę licznej grupy czynników”, przy ocenianiu pochodzenia danej osoby.

Nie widzę tego, w jaki sposób zautomatyzowane oprogramowanie może rozróżnić czy osoba używa konkretnego słowa lub wypowiada je w szczególny sposób, rozróżniając czy jest to część jej osobistego „repertuaru” czy może kazał im tak powiedzieć interpretator.

źródło: theverge.com | zdjęcie: iceis.pl