WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Rozrywka

Niezależna gra na Steamie zawierała kryptowalutowy malware

Podczas gdy lwia część niezależnych gier na Steamie jest wydawana wyłącznie po to, aby czerpać korzyści z kart, niektórzy producenci idą krok dalej. Tak też Abstractism, niezależny tytuł autorstwa Okalo Union odpalał wraz z grą malware wydobywającego kryptowaluty.

O grze nie usłyszelibyśmy pewnie w ogóle, gdyby nie nagłośnienie przez YouTubera SidAlpha i Eurogamera. Oba te źródła dorzuciły do sprawy swoje trzy grosze, co potwierdziło tylko, że programy antywirusowe nie zgłaszały fałszywego błędu. Właśnie tak – przy każdym odpaleniu Abstractism aktywny antywirus zgłaszał obecność malware, układy chłodzenia wchodziły na wyższy poziom, a obciążenie podzespołów drastycznie wzrastało. Nie trzeba być więc być geniuszem, żeby zorientować się, że coś w tej grze nie gra.

Abstractism

A nie grał malware, który w tle zajmował się obliczaniem technologii blockchain, czyli wydobywaniem kryptowalut. Potwierdziło to samo studio (w usuniętym już wpisie) twierdząc, że „Bitcoin jest już przestarzały, a my używamy Abstractism do wydobywania Monero”.  Nie ma co – dosyć odważny ruch. Ten kłócił się jednak z wcześniejszym oświadczeniem twórców, w którym dementowali te „plotki”. Gra na szczęście została już zdjęta z platformy i miejmy nadzieję, że zwróci to uwagę Valve, że niektóre gry na platformie należy poddawać pewnym regulacją.

Czytaj też:

MonteCrypto – ukończ grę i zgarnij Bitcoina

Źródło: Kitguru