WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Nokia kupuje Alcatel-Lucent za 16,6 miliarda dolarów

Wiele firm ostatnio łączy swoje siły w obliczu ciężkich prognoz finansowych. Jak mówi pewne przysłowie – co dwie głowy to nie jedna. Nokia i Alcatel-Lucent najwyraźniej doszli do podobnego wniosku, gdyż Finowie wykupili francuską firmę.

Nie dziwię się, że Nokia szuka nowych partnerów po tym jak Microsoft wykupił od nich dział usług i urządzeń (w tym markę Lumia). Finowie postanowili wzmocnić swoją pozycję na rynku poprzez wykupienie francuskiego Alcatel-Lucent za sumę 16,6 miliarda dolarów amerykańskich, kwota ta zostanie wypłacona w akcjach. Firma wzmocni dzięki temu swoją pozycję na rynku, gdzie konkuruje m. in z takimi gigantami jak Huawei czy też Ericsson. Nokia od razu ujawniła swoje plany, które wejdą w życie po połączeniu.

Połączone ze sobą przedsiębiorstwa będą dzięki temu mieć bezkonkurencyjne możliwości innowacyjne, Alcatel posiada swoje Bell Labs, zaś Nokia – FutureWorks, dodatkowo Nokia Technologies pozostanie odrębną jednostką odpowiedzialną za zabezpieczanie licencji na nowe produkty oraz kreację nowych rozwiązań technicznych. Wydatki rzędu 4,7 miliarda euro na rozwój, o który dba ponad 40 tysięcy pracowników spowoduje drastyczne przyspieszenie rozwoju technologii przyszłości, do których zaliczyć można chociażby 5G, nowe rozwiązania internetowe, cloud.

Rada dyrektorów obydwu firm zgodziła się już na warunki umowy, choć transakcja jeszcze nie została w pełni sfinalizowana – została do rozwiązania kwestia akcjonariuszy i ich akceptacji. Formalności powinny się zakończyć do pierwszej połowy 2016 roku. Takie rozwiązanie daje Nokii przede wszystkim większy potencjał na wybicie się na współczesnym rynku, choć ryzyko niepowodzenia jest równie wysokie. Jednak w obliczu kryzysu trzeba brać pod uwagę wszystkie możliwości, nieprawdaż?

źródło: eteknix.com