Na łamach oficjalnego oświadczenia wydanego przez firmy Nokia i Xiaomi kilka godzin temu, potwierdzono zawiązanie biznesowej i patentowej kooperacji. 

Porozumienie zobowiązuje obydwie firmy do wzajemnego licencjonowania patentów komórkowych. Nokia będzie dostarczała infrastrukturę sieciową chińskiej firmie, a także poprawiała pojemność ich sieci wraz z pracą nad wydajnością ich smartfonów. W umowie można wyczytać, że obydwie firmy będą blisko współpracować także nad transportem danych oraz rozwiązaniami dotyczącymi łączności, badając możliwości, jakie pod tym względem gwarantuje Internet Rzeczy.

Analitycy sugerują, że to Xiaomi będzie firmą czerpiącą najwięcej z tego porozumienia, wykorzystując obfite portfolio patentowe Nokii do rozszerzenia swojej oferty na rynki zachodnie. Aktualnie produkty tego przedsiębiorstwa są obecne w 30 krajach i regionach, ale większość z nich znajduje się w Azji Południowo-wschodniej. Fińska firma z kolei może skorzystać na współpracy, wyciągając wnioski płynące z funkcjonowania ekosystemu Xiaomi Mi, do którego aktualnie zalicza się 60 milionów podłączonych urządzeń, z czego 8 milionów jest używanych każdego dnia.

źródło: gizchina.com | zdjęcieandroidauthority.com