[Materiał zewnętrzny]

Jak kupować karty pamięci i pendrive? Przede wszystkim, należy zastanowić się, do czego mają służyć te nośniki danych. W sklepach znajdziesz bardzo różnorodną ofertę, dlatego bez problemu wybierzesz produkt dopasowany do twoich potrzeb.

Kupując karty pamięci i pendrive, możesz spotkać się z różnorodnymi terminami, na przykład: Karta pamięci SD, SDHC, SDXC, karta pamięci micro SD bądź też CF. Przed wizytą w sklepie zapoznaj się z dostępnymi rodzajami kart i upewnij się, że urządzenie (na przykład smartfon, aparat fotograficzny) współpracuje z wybranym przez ciebie formatem.

Pendrive – jak wybrać najlepszy?

Jeśli chcesz kupić nośnik danych, możesz zdecydować się na kilka opcji, w zależności od tego, w jakimcelu będą używane: mogą być to karty pamięci i pendrive. Podczas zakupu pendrive’a najważniejszym parametrem zazwyczaj jest jego pojemność. Najpopularniejsze są te o pojemności 9-16 GB, ale w sklepach znajdziesz i nośniki o pojemności 1GB do nawet kilkuset GB.

Zwracaj jednak uwagę nie tylko na pojemność nośnika, ale i na wartości wyrażające szybkość przesyłania danych oraz prędkość ich zapisywania. Prędkość transmisji plików na urządzenie rozpoznasz po standardzie, który został wykorzystany. Najszybsza transmisja zapewniona będzie, jeśli wybierzesz urządzenie o standardzie USB 3.0, mogące przesyłać dane z prędkością nawet 600 MB/s. Inne standardy, które znajdziesz w sklepach, to 2.0 oraz coraz rzadziej spotykany 1.0.

Niektóre modele pendrive’ów mają też wbudowany czytnik linii papilarnych, chroniący dane na nim zawarte przed dostępem nieupoważnionych osób, a także zainstalowany antywirus, który dodatkowo dba o ich bezpieczeństwo.

Karta pamięci SD i microSD

Karty pamięci, które cieszą się największą popularnością, to karty pamięci SD oraz micro SD (nazwa pochodzi od skrótu od „Secure Digital”). Mogą pomieścić sporo danych i dodatkowo wyposażone są w przełącznik, który te dane zabezpiecza.

Karty microSD charakteryzują się mniejszym rozmiarem, dlatego często  stosuje się je w smartfonach. Karta pamięci SD jest natomiast częściej stosowana w aparatach fotograficznych. Posiadając adapter kart, możesz jednak używać karty micro SD nawet w urządzeniu, które posiada wejście tylko na kartę SD.

Jeśli szukasz karty pamięci o powiększonej pojemności, dobrym wyborem będzie karta pamięci SD HC (Secure Digital High Capacity). Taki nośnik może pomieścić aż 32 GB danych, lecz jednocześnie prędkość przesyłania danych może być odrobinę niższa od standardowej karty SD. Jeśli zależy ci na szybszym transferze danych i wysokiej pojemności, szukaj kart SD XC (Secure Digital Extended Capacity).

[Materiał zewnętrzny]