WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nowa chłodnica satelitarna od NASA

Chłodnice satelitarne są zwykle duże i ciężkie – dalekie od ideału dla malutkich satelitów, takich jak CubeSats. Aby odpowiedzieć na potrzeby małych satelitów, technolog NASA Goddard, Vivek Dwivedi, podjął współpracę z naukowcami Uniwersytetu Brigham Young, by opracować inteligentny grzejnik inspirowany origami. Trójwymiarowa struktura, wykonana z materiałów wrażliwych na temperaturę, takich jak stopy z pamięcią kształtu, które mogą się złożyć i rozłożyć w celu zachowania i wyrzucenia ciepła. Zgina się również, gdy chce chłonąć ciepło ze Słońca lub Ziemi, ponieważ zespół stwierdził, że im głębsze wnęki, tym większa absorpcja.

Naukowcy z Brigham Young wciąż pracują, aby wzmocnić konstrukcję chłodnicy. Dwivedi, z drugiej strony, skupia się na opracowaniu powłoki z tlenku wanadu, która może zwiększyć jego możliwości zatrzymywania ciepła i oddawania. Materiał zaczyna jako półprzewodnik i przechodzi w stan metalowy gdy osiągnie niecałe 38 stopni Celsjusza. Ponieważ jego zdolności do oddawania ciepła wzrastają, gdy przechodzi on w stan metalowy, a temperatury mocno wahają się w przestrzeni, Dwivedi stara się znaleźć sposób, aby obniżyć temperaturę przejścia. Zamierza to zrobić poprzez dodanie bardzo cienkich warstw srebra i tytanu do tlenku wanadu.

Naukowcy nie skończyli jeszcze opracowywać chłodnicy. Ale kiedy skończą, będzie mogła być dołączona do każdej części powierzchni małego satelity.

Źródło: engadget.com Zdjęcie: Brigham Young University