WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nowa cząsteczka znaleziona w kosmosie

Astronomowie, w odległości 27 tysięcy lat świetlnych, odkryli nowe cząsteczki oparte na węglu, znajdując je w gigantycznej chmurze gazowej. Jest to jak znalezienie igły w stogu siana. Odkrycie sugeruje, że złożone cząsteczki potrzebne do życia mogą mieć swoje źródło w przestrzeni kosmicznej.

Odkrycie zostało dokonane w obserwatorium Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA). Jest to grupa teleskopów sfinansowanych częściowo przez National Science Foundation. Naukowcy pochodzą z Max Planck Institute for Radio Astronomy oraz Uniwersytetu w Kolonii, a ich wyniki badań ukazały się w Science.

Cząsteczki organiczne, zwykle znajdowane w tych regionach, składają się z pojedynczego, prostego łańcucha głównego złożonego z atomów węgla. Ale struktura węglowa w znalezionym cyjanku izopropylu jest rozgałęziona, co sprawia, ze jest ona pierwszą taką molekułą znalezioną w kosmosie. Takie wykrywanie cząsteczek otwiera nowa drogę w zrozumieniu, jak powstało życie na naszej planecie. Odkrycie sugeruje, ze aminokwasy, które są powszechnie spotykane w meteorytach, produkowane są we wczesnym etapie powstawania gwiazd. Arnaud Belloche, autor pracy, mówi:

Zrozumienie produkcji materiału organicznego we wczesnych etapach powstawania gwiazd jest kluczem do przejścia od prostych cząsteczek do genezy życia.

Około 50 indywidualnych cech zostało odkrytych dla cyjanku izopropylu (120 dla jego „wyprostowanej” wersji). Obie cząsteczki są też największymi wykrytymi w rejonie formowania się gwiazd.

Źródło: http://www.sciencedaily.com/, zdjęcie: ESO/B. Tafreshi