WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Kto z Was połknąłby kapsułkę z igłami zamiast stosować szczepionki

Wielu z Was, gdyby miało wybór, to wolało by dostać lek doustnie niż w postaci szczepionki. W szczególności dotyczy to dzieci, które płaczą i krzyczą podczas zabiegu. Niestety, wiele leków, zwłaszcza tych wykonanych z dużych białek, nie mogą zostać podane w postaci leku do połknięcia- zostaną one strawione w żołądku zanim zostaną wchłonięte.

Aby przezwyciężyć tę przeszkodę, naukowcy z MIT opracowali nową kapsułkę leku, która pokryta jest malutkimi igłami, które wstrzykują lek, zaraz po połknięciu, bezpośrednio do błony śluzowej. W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że dostarczanie w taki sposób insuliny jest efektywniejsze niż za pomocą zastrzyków. Nie ma też żadnych skutków ubocznych. Giovanni Traverso, naukowiec na MIT, mówi:

To jest sposób na obejście potrzeby infuzji lub podskórnego dostarczenia leku.

Mimo, że naukowcy przetestowali kapsułki z insuliną, to twierdzą oni, że głównym zastosowaniem projektu będzie dostarczanie na przykład przeciwciał, które są używane do walki z rakiem oraz chorobami autoimmunologicznymi. Także ma on całkowicie zastąpić zastrzyki.  Carl Schoellhammer, główny autor pracy, mówi:

Duży rozmiar leków sprawia, że są one niewchłanialne. Zanim zostaną one wchłonięte to są one rozkładane przez kwasy i enzymy.

Prototyp kapsułki ma wymiary 2 cm na 1 cm. Znajduje się w niej pojemnik na lek oraz na zewnątrz widoczne są 5 mm igły wykonane ze stali nierdzewnej. Aby sprawdzić, czy kapsułka nie podrażnia przewodu pokarmowego, wykonali oni testy na świniach. Przeszła ona przez cały układ pokarmowy w mniej niż tydzień oraz naukowcy nie odkryli żadnych śladów uszkodzenia tkanek. 

Naukowcy pracują nad kapsułkami z igłami wykonanymi z biodegradowalnych polimerów i cukrów, które mogły by osadzić się w ścianach jelitach i tam uwalniać lek. To już całkowicie zminimalizowałoby zagrożenie dla zdrowia.

Źródło, zdjęcia: http://newsoffice.mit.edu/