WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nowa metoda obrazowania nowotworu

Zespół z Washington University in St. Louis wpadł na nowy pomysł, który pozwala śledzić ruch wewnątrz tkanek organizmu, co pozwala na lepsze zobrazowanie nowotworów i projektowanie zabiegów. Nowa technologia pozwala na lepsze skupienie światła w tkankach takich jak mięśnie i narządy.

Aktualna technika pozwala na wgląd w ciało na odległość do 1 mm. Poza tym światło ulega rozproszeniu przez co nie można dokładnie zobrazować danego fragmentu. Aby to zmienić, naukowcy opracowali fotoakustyczne obrazowanie łączące światło z dźwiękiem. Dzięki temu tworzony jest ostry obraz na głębokości do kilku centymetrów.

Technologia o nazwie time-reversed adapted-perturbation (TRAP) wysyła światło do tkanki w celu znalezienia ruchu. Światło wśród poruszających się rzeczy wydaje się być inne niż wśród tych stałych. Wykonując dwa kolejne zdjęcia można wyeliminować światło z tkanki stacjonarnej pozostawiając te w poruszających się elementach. Następnie światło jest ponownie wysyłane do oryginalnego źródła i jest ono tam koncentrowane.

Metoda może pozwolić na lepsze opracowanie zabiegów. Będzie można usunąć na przykład plamy na skórze bez naruszania jej zdrowej części.

obrazowanie

Źródło: http://phys.org/, zdjęcie: Lihong Wang, Ph.D., Argonne National Laboratory via photopin cc