WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nowa technika, która umożliwia 17 razy większą rozdzielczość systemów optycznych

Zespołowi naukowców udało się ominąć teoretyczny limit rozdzielczości optycznej, co pozwala im widzieć obiekty ostrzej niż kiedykolwiek przedtem. Ich wyniki zostały opublikowane w artykule w czasopiśmie Optica.

Każdy system optyczny, czy jest to teleskop, mikroskop, aparat fotograficzny, lub coś innego, ma fundamentalne ograniczenie jego rozdzielczości. W pewnym momencie, jeśli dwa obiekty są na tyle małe i wystarczająco blisko siebie, staje się niemożliwe, aby odróżnić je od siebie.

W fizyce to fundamentalne ograniczenie nazywa się limitem Rayleigha i zapobiega teleskopy oraz mikroskopy przed widzeniem obok pewnego punktu. Wynika to z efektów kwantowych, które powodują rozmycie obrazu. Poza limitem Rayleigha, dwa punkty, które są wystarczająco blisko siebie, są nierozróżnialne i pojawiają się jako pojedynczy punkt. Międzynarodowemu zespołowi fizyków udało się pokonać granicę Rayleigha i opracowali technikę pozwalającą na rozróżnienie dwóch obiektów z 17 razy większą niż dotychczas rozdzielczością.

Tradycyjna optyka mierzy tylko intensywność lub jasność światła w celu utworzenia obrazu. Ta nowa technika zbiera dodatkowe informacje od obserwowanego światła, co pozwala na ostrzejsze i bardziej wyrafinowane obrazy. Zostało to scharakteryzowane jako przełom w optyce. Odkrycie to może zrewolucjonizować wiele dziedzin, które korzystają z urządzeń optycznych, w tym astronomię i biologię molekularną.

Źródło: popularmechanics.com