Zespołowi naukowców udało się ominąć teoretyczny limit rozdzielczości optycznej, co pozwala im widzieć obiekty ostrzej niż kiedykolwiek przedtem. Ich wyniki zostały opublikowane w artykule w czasopiśmie Optica.

Każdy system optyczny, czy jest to teleskop, mikroskop, aparat fotograficzny, lub coś innego, ma fundamentalne ograniczenie jego rozdzielczości. W pewnym momencie, jeśli dwa obiekty są na tyle małe i wystarczająco blisko siebie, staje się niemożliwe, aby odróżnić je od siebie.

W fizyce to fundamentalne ograniczenie nazywa się limitem Rayleigha i zapobiega teleskopy oraz mikroskopy przed widzeniem obok pewnego punktu. Wynika to z efektów kwantowych, które powodują rozmycie obrazu. Poza limitem Rayleigha, dwa punkty, które są wystarczająco blisko siebie, są nierozróżnialne i pojawiają się jako pojedynczy punkt. Międzynarodowemu zespołowi fizyków udało się pokonać granicę Rayleigha i opracowali technikę pozwalającą na rozróżnienie dwóch obiektów z 17 razy większą niż dotychczas rozdzielczością.

Tradycyjna optyka mierzy tylko intensywność lub jasność światła w celu utworzenia obrazu. Ta nowa technika zbiera dodatkowe informacje od obserwowanego światła, co pozwala na ostrzejsze i bardziej wyrafinowane obrazy. Zostało to scharakteryzowane jako przełom w optyce. Odkrycie to może zrewolucjonizować wiele dziedzin, które korzystają z urządzeń optycznych, w tym astronomię i biologię molekularną.

Źródło: popularmechanics.com

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej