WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nowa technika mapowania ludzkiego mózgu pomoże w badaniu autyzmu

Kluczem do zrozumienia złożonego działania ludzkiego mózgu jest zbudowanie odpowiedniej mapy pokazującej połączenia między neuronami. Postęp w tej dziedzinie nastąpił w wyniku użycia przez neurologów kawałków materiałów genetycznych do kodowania kreskowego każdej komórki mózgowej.

Dzięki tej technice zwanej MAP-seq naukowcy będą mogli badać takie zaburzenia jak schizofrenia i autyzm. Obecne metody mapowania połączeń mózgowych polegają na białkach fluorenscencyjnych i mikroskopach służących do pokazania komórek. Metody te są bardziej pracochłonne i zdarza im się nie nadążać, kiedy śledzona jest duża liczba połączeń między neuronami.

W metodzie MAP-seq na początku następuje tworzenie się biblioteki wirusów zawierającej odpowiednie sekwencje RNA. Następnie mieszanina jest wstrzykiwana do mózgu, gdzie każdej komórce nadawany jest unikalny kod RNA. Mózg jest potem dzielony na sekcje do przetworzenia, sekwencer DNA odczytuje kolejne kody i tworzona jest macierz łączności ukazująca połączenia między poszczególnymi neuronami. Justus Kebschull, który pracował na ulepszeniem techniki MAP-seq powiedział, że są oni teraz w stanie 100 tysięcy komórek jednocześnie w ciągu tygodnia, co dotychczas było ciężkie do osiągnięcia.

Choroby takie jak autyzm i schizofremia prawdopodobnie wynikają z nieprawidłowych połączeń między neuronami. Dalszy rozwój MAP-seq umożliwi lepsze poznanie ich przyczyn.

Źródło: https://www.technologyreview.com