WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nowa technologia druku 3D wytwarzająca obiekty posiadające pamięć kształtu

Druk 3D stanowi nadzieję dla współczesnej medycyny. Technologia ta daje takie możliwości jak tworzenie lepszych protez, drukowanie narządów, czy rozwój kamer do monitorowania wnętrza ludzkiego ciała i zrewolucjonizowanie sposobu podawania leku.

Naukowcy z MIT używają nowego procesu drukowania 3D do tworzenia maleńkich struktur, które zmieniają swój kształt pod wpływem określonej temperatury. Umożliwi to stworzenie takie systemu podawania leku, który dostarczany jest wgłąb organizmu tylko jeśli pacjent ma gorączkę.

Zespół nie opracował jeszcze pigułki wrażliwej na temperaturę, ale jest już w połowie drogi do osiągnięcia tego. Przez połączenie nowego procesu drukowania 3D o nazwie mikrostereolitografia ze specjalną mieszanką polimerową, która utwardza się lub zmiękcza w zależności od temperatury, naukowcy są w stanie tworzyć maleńkie obiekty posiadające pamięć kształtu. Oznacza to, że do pierwotnego kształtu można powrócić przy odpowiedniej temperaturze. Drukowane obiekty mogą być również rozciągniete i skręcone do trzykrotnej swojej długości bez uszkodzeń. Nowa technologia drukowania ma tak wysoką rozdzielczość, że można drukować rzeczy cienkie niczym ludzki włos.

thing7

To dopiero początek na drodze ku rozwoju medycyny dzięki nowej technologii druku 3D. Zespół ma nadzieję w przyszłości być w stanie tworzyć z jej pomocą urządzenia biomedyczne, ale jeszcze minie trochę czasu zanim będzie to możliwe. Na razie wydrukowana została bardzo szczegółowa replika wieży Eiffla, oraz urządzenie zdolne do chwytania i podnoszenia małych przedmiotów.

Źródło: https://www.engadget.com/