WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Nowa technologia marynarki wojennej natychmiastowo konwertuje tekst na kod Morse’a

Statki marynarki wojennej zazwyczaj komunikują się poprzez radio lub satelity, ale każdy z nich powinien dysponować alternatywnymi, awaryjnymi sposobami na komunikację. Jednym z nich jest użycie lampy sygnałowej, za pomocą których wysyła się komunikaty kodem Morse’a, co dzięki nowej technologii stanie się od teraz o wiele prostsze.

Bo aby takie komunikaty wysyłać, dotychczas obydwie strony musiały ten kod znać. Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych wymyśliła jednak system, który ma ten proces zautomatyzować. Za pomocą oprogramowania tekst jest zmieniany na sygnały w kodzie Morse’a i metoda ta działa również w drugą stronę. Całość jest podłączona do zestawu lamp, które przesyłają daną wiadomość do pobliskiego statku.

Skrywający się pod nazwą FLTC system może zostać odpalony na tablecie lub laptopie i „czyta” on proste komunikaty tekstowe, zupełnie jak jakiekolwiek inne oprogramowanie do komunikacji. Następnie, komunikat jest tłumaczony na Morse’a i przesyłany za pomocą lampy. Z drugiej strony, kamera podłączona do całego systemu jest w stanie rejestrować błyski lampy z przeciwnego statku i tłumaczyć je do formy tekstowej. W rezultacie, dwie osoby kompletnie nieznające kodu Morse’a mogą się za jego pomocą komunikować.

System FLTC jest jest jeszcze w fazie prototypowej, ale kto wie, może któregoś dnia znajdzie się on na każdym statku marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych.

źródło: popularmechanics.com | zdjęcie: msc.navy.mil