Pierwsze przecieki na temat nowego APU od AMD (Raven Ridge) pojawiły się na początku tego roku. Nowa seria ma łączyć wydajność procesorów Zen z grafiką bazującą na Polarisie. Jako pamięć cache zastosowany miał zostać interfejs HBM. Właśnie teraz dowiedzieliśmy się nowych informacji o APU.

Raven Ridge ma posiadać cztery rdzenie Zen oraz 1024 jednostki cieniujące. Całość zajmować będzie 210 mm2 i posiadać będzie HBM . TDP wynosić będzie od 35 W do 95 W. Będzie dostępna także mniejsza wersja APU z 768 GCN oraz bez pamięci HBM.

Odkąd AMD wprowadziło APU mierzyło się z problemami takimi jak niska wydajność procesora czy ograniczenia TDP. Wraz z premierą Reven Ridge mają one zniknąć. Architektura Zen powinna rozwiązać sprawę z wydajnością, HBM powinno sprawić, że znikną problemy z wąskim gardłem dla pamięci a 14 nm produkcja rozwiąże problemy z TDP.

Przewiduje się, że procesory Zen pojawią się na początku 2017 roku. Możliwe więc, że nowe APU zadebiutują zaraz po nich. Zapowiada się także, że będą one bardzo ciekawą propozycją dla sporej liczby osób. Oby tylko AMD znowu niczego nie zepsuło i spełniło swoje obietnice.

Źródło: http://www.eteknix.com/

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej