WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Dwa nowe sposoby na budowanie obwodów elektrycznych pozwolą stworzyć nowy typ mikroprocesora

Nikt nie wie, co w przyszłości będzie najlepszym sposobem na budowanie obwodów elektronicznych. Nie brakuje starań, aby wymyślić coś niż obecnie stosowana litografia. Oak Ridge National Laboratory jest w samym środku wyścigu i w dwóch ostatnich badaniach naukowcy z ORNL prezentują obiecujące, ale bardzo różne podejścia.

Jedna z metod sugeruje zmianę fazy w złożonym materiale tlenku, co może umożliwić stworzenie elementów obwodu znacznie mniejsze niż w dzisiejszym procesie CMOS. Natomiast drugie badanie używa STEM (skaningowy transmisyjny mikroskop elektronowy), aby pracować bezpośrednio pisząc drobne wzory przy użyciu metalicznego „atramentu”, tworząc element w cieczy, które są cieńsze niż połowa szerokości ludzkiego włosa. Artykuły opisujące obie metody są umieszczone na stronie internetowej ORNL.

Zac Ward z ORNL, autor metody zmiany fazy powiedział, że w jego badaniu okazało się,  że możemy korzystać z tych faz działających jak elementy układu oraz zwrócił uwagę na fakt, że umiejętność przenoszenie tych elementów wokół oferuje interesującą możliwość utworzenia obwodu wielokrotnego w materiale.
Raymond Unocic  Center for Nanophase Materials Sciences (CNMS), autor metody bezpośredniego zapisu stwierdził, że z wykorzystaniem jego sposobu możemy dostosować architekturę i chemię, co sprawia, że ograniczone są tylko systemy, które są rozpuszczalne w cieczy i mogą ulegać reakcji chemicznej.

Oba wyniki badań są obiecujące. Z wykorzystań zmiany fazy materiał może być kontrolowany na różne sposoby, zarówno przez pole magnetyczne jak i elektryczne, co stwarza możliwość stworzenia nowych typów mikroprocesorów. To zupełnie nowy sposób myślenia o elektronice.

Źródło:https://www.hpcwire.com/