Typowe organizmy jaskiniowe, bez oczu oraz pigmentu, zostały odkryte w północno-wschodniej Brazylii. Zostały one przypisane do nowego rodzaju i gatunku płazińców słodkowodnych i być może stanowią relikt oceaniczny. Badanie zostało opublikowane w ZooKeys.

Płazińce słodkowodne występują w dużym zakresie obszarów, w szczególności w strumieniach, lagunach, stawach oraz innych zbiornikach wodnych. Niektóre gatunki można znaleźć w podziemnych zbiornikach słodkowodnych.

Brazylia ma ponad 11 tysięcy jaskiń, ale różnorodność gatunków jest tak duża, że większość z nich jest nieznana. Badania w terenie, prowadzone przez Rodrigo Ferreira z University of Lavras, doprowadziły do odkrycia pierwszego płazińca jaskiniowego w Ameryce Południowej. Nowy gatunek, nazwany Hausera hauseri, jest typowym organizmem jaskiniowym. Nazwa rodzaju i gatunki została zaproponowana na cześć węgierskiego biologa, doktora Josefa Hausera, który wyemigrował do Brazylii i studiował te zwierzęta przez lata. Krasowy obszar, na którym znaleziono zwierzę, jest położony blisko morza, co pozwoliło zwierzętom, podczas wzrostu poziomu wody, na skolonizowanie jaskini w przeszłości. Tak więc odkryte płazińce mogą stanowić relikt oceaniczny.

Źródło: http://phys.org/, zdjęcie: Rodrigo Ferreira

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej