AMD wypuściło właśnie najnowszą edycję sterowników do kart graficznych. Radeon Software Adrenalin Edition okraszone numerem 17.12.1 WHQL wprowadziły od groma nowości, usprawnień i zmian.

Podstawowe zmiany

Ulepszenia doczekała się funkcjonalność samej aplikacji znanej teraz pod nazwą Radeon Software Adrenalin Edition. Do zakładek dodano kafelki z funkcjami społecznościowymi, poradnikami i opisami najważniejszych funkcji, monitoringiem wydajności oraz galerią z materiałami wideo nagranymi za pomocą Radeon Relive. Znajdzie się również coś dla estetów, ponieważ teraz sterowniki umożliwiają wybranie trzech motywów graficznych.

Adrenalin

Radeon ReLive

Funkcja pozwalająca na robienie zrzutów ekranu, nagrywanie i strumieniowanie filmów z 2016 roku dostała prawdopodobnie najważniejszy dodatek. Jest nim możliwość wydzielenia poszczególnych ścieżek audio oraz dodania nakładki w postaci chatu i licznika widzów podczas streamu. Ponadto postarano się o zmniejszenie wpływu nagrywania na ogólną wydajność, umożliwiono przypisywanie przypisywania hotkeysów do klawiszy myszy i zabawę z green screenem. Oprócz tego dodano wsparcie dla nagrywania gier w oknie, konfiguracji Eyefinity, czy API Vulkan.

Radeon Overlay

To nakładka, którą możemy uruchomić w dowolnym momencie podczas rozgrywki. Pozwala na ustawianie podstawowych funkcji oprogramowania (Relive, Chill, FreeSync) oraz zajrzenie do zakładki monitorującej. Dzięki niej możemy sprawdzać aktualne klatki na sekundę, zużycie karty graficznej, procesora, czy RAMU i zapisywać uzyskane dane do pliku. Jest to coś na kształt zubożałego oprogramowania HWInfo, czy RivaTuner, ale jak najbardziej spełnia swoje zadanie.

AMD Link

Dla naprawdę leniwych ”czerwoni” wypuścili aplikację mobilną AMD LINK, która pozwala na sterowanie większością funkcji zaimplementowanych w pełnoprawnych sterownikach i monitorowanie staniu komputera. Umożliwia również dostosowanie ustawień dla funkcji Radeon Relive i przeglądanie wiadomości związanych z firmą. Jest w zupełności darmowa i przeznaczona na smartfony z systemem Android i iOS, a do działania wymaga podłączenie do tej samej sieci lokalnej.

Enhanced Sync

Najprościej możemy ją określić, jako środek pośredni pomiędzy technologią FreeSync oraz VSync. Odpowiada za eliminowanie niepożądanego efektu rozrywania obrazu i zacięć animacji, ale nie wprowadza opóźnienia, jak w przypadku synchronizacji pionowej. Wprawdzie była ona dostępna w sterownikach od lipca, ale wtedy jej zastosowanie nie było szerokie. Teraz uległo to zmianie i Enhanced Sync działa na wszystkich kartach graficznych bazujących na architekturze GCN (począwszy od Radeon HD 7000 Series). Ponadto będzie obsługiwać API Vulkan, konfiguracje multi-GPU oraz Eyefinity, co nie miało miejsca w poprzedniej wersji.

Adrenalin

Radeon Wattman

Autorskie oprogramowanie do podkręcania kart graficznych od razu przypadło mi do gustu wraz z premierą pierwszych sterowników Radeon Software. Jej działanie poprawiła wersja Adrenalin Edition, która umożliwiła zapisywanie i ładowanie przygotowanych profili z pliku. Wprawdzie wydaje się to błahym usprawnieniem, ale możecie mi uwierzyć, że wpłynie to w ogromnym stopniu na poradniki odnośnie OC. Dodatkowo każdy profil będziemy w stanie przypisać do specyficznego modelu karty graficznej, co znajdzie niewiarygodny użytek w konfiguracjach multi-GPU.

Adrenalin

Radeon Chill

Kolejna technologia, która miała szansę podbić świat, ale ostatecznie nie zaznała chwały. Polega na sprytnym manipulowaniu ilością generowanych klatek na sekundę tak, aby zmniejszyć temperaturę i pobór mocy karty. Zaskoczę Was, ale to naprawdę działa! Może to przez listę obsługiwanych gier nie słyszymy o niej za często, ale wkrótce to się zmieni, ponieważ od teraz większość tytułów obecnych na rynku będzie przez nią wspierane.

Wzrost wydajności

Ten punkt z pewnością jest najciekawszy, ponieważ według AMD wydajność w niektórych tytułach wzrosła o średnio 18%. To całkiem sporo, ale przeprowadzone testy nie można nazwać najrzetelniejszymi, ponieważ RX 480 na sterownikach Adrenalin Edition porównano z tą samą kartą… ale na oprogramowaniu z grudnia 2016 roku.

Adrenalin

Mniejsze zmiany

  • Dodano profil dla górników kryptowalut, który zwiększa moc karty o nawet 15% w przypadku wydobywania np. Ethereum.
  • Dodano obsługę FRTC (Frame Rate Target Control) dla API Vulkan
  • Będziemy w stanie ustawić w jakich grach zadziała Radeon FreeSync
  • Dodano wsparcie dla produkcji z HDR10 dla wyświetlaczy wyposażonych w FreeSync2

Adrenalin

Źródło: gaming.radeon.comtechpowerup.comvideocardz.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!