WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Nowy egzoszkielet ze sztuczną inteligencją może spowodować zredukowanie zatrudnienia w fabrykach o 75%

Geordie Rose, założyciel firmy D-Wave, przedstawił ostatnio startup dotyczący zaawansowanego technicznie egzoszkieletu Kindred. Posiada on sztuczną inteligencję, dzięki czemu jeden człowiek korzystający z tego wynalazku jest w stanie pracować za czterech. Zgłoszono także patent w którym układ do noszenia to 1,2-metrowy humanoid, który może być pokryty syntetyczną skórą. Będzie ona zawierać montowany na głowie wyświetlacz oraz egzo-kombinezon składający się z czujników i siłowników, które realizują codzienne zadania.

Kindred wykorzystuje obliczenia kwantowe – sposób przetwarzania i przechowywania informacji, który jest o wiele szybszy i bardziej wydajny niż te wykorzystywane przez zwykłe komputery. Za pomocą danych uzyskanych przez kombinezon można nauczać inne roboty. W ten sposób zadanie będzie mogło być później wykonane w pełni automatycznie.

mjgxmzq4mq

Robotyka i sztuczna inteligencja już zrewolucjonizowały sposób życia. Badania z Rice University naukowca Moshe Vardiego przewidują, że w ciągu 30 lat maszyny będą w stanie zrobić niemal każdą pracę, którą wykonuje człowiek. Oprócz rozwiązywania wielu naszych problemów, kreacja ludzkości może stanowić nowy. Czyżby praca człowieka miała stać się niepotrzebna?

Drony, które mogą obsługiwać materiały niebezpieczne są świetnym rozwiązaniem, ponieważ eliminują konieczność znalezienia się człowieka w sytuacji, kiedy jego życie jest zagrożone. Jednak technologia rozwinie się na tyle, że roboty będą wielozadaniowymi i samowystarczalnymi bytami, wielu ludzi straci pracę. Dzięki innowacjom, takim jak wyżej, w niedalekiej przyszłości znacząco wzrośnie bezrobocie wśród ludzi o niskich kwalifikacjach. Musimy pamiętać, że głównym celem technologii jest poprawa życia i zadać sobie pytanie, czy urządzenia takie jak Kindred stawia nas na drodze do lepszej przyszłości dla ludzkości.

Rozwój technologii zmierza w kierunku w którym wykonywanie pracy przez człowieka jest coraz mniej potrzebne. Na razie dotyka to ludzi o niskich kwalifikacjach takich jak operatorzy produkcji – osoby wykonujące powtarzalne prace manualne. Niedługo dotknie również zawodowych kierowców. Robot zdołał pokonać mistrza szachów, co jest niepokojące, bo może się okazać, że nie tylko ludzie o niskich kwalifikacjach zostaną zastąpieni.

Źródło: http://futurism.com/