WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Nowy, elastyczny materiał ceramiczny

Holenderska firma Eurekite, zajmująca się inżynierią materiałów, opracowała nowy rodzaj materiału ceramicznego, który można zginać jak papier.

Z reguły ceramika jest twarda i krucha. Jednak ostatnio jej definicja została rozszerzona o materiały syntetyczne oparte na wiązaniach molekularnych. Nowoczesna ceramika posiada bardzo dużą twardość oraz odporność na działanie wysokich temperatur. „Flexiramics” od Eurekite posiada te cechy,a przy okazji ma dużą elastyczność. W dołączonym filmiku możecie zobaczyć jak dyrektor generalny firmy Gerard Cadafalch trzyma materiał nad płomieniem, zaś ten nie zajmuje się on ogniem.

Podobno substancja jest w stanie przetrzymać nawet temperaturę 1200oC, największą jaką udało się osiągnąć w laboratorium przedsiębiorstwa. Producenci twierdzą również, że są w stanie wytworzyć materiał o grubości od kilku mikrometrów do ponad milimetra.

Eurekite sądzi, że ich ceramika może zastąpić na przykład tworzywa sztuczne wykorzystywane do tworzenia płytek drukowanych. Mają nadzieję sprzedawać swój materiał firmom zajmującym się elektroniką i kto wie, może komuś uda się stworzyć dzięki temu np. zwijane urządzenia mobilne.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]