WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Nowy, elastyczny wyświetlacz

Dzisiejsze wyświetlacze są bardzo mało elastyczne. Ciężko więc wyobrazić sobie ubranie z ekranem na rękawie. Naukowcy z Research Center for Functional Materials pracują nad wynalezieniem nowych wyświetlaczy, które będą mogły zostać pocięte na dowolne kształty za pomocą zwykłych nożyczek. Następnie będą one mogły zostać dołączone do dowolnego ubrania czy innej rzeczy.

Powszechnie używane ekrany LCD muszą być uszczelniane przez co nie można ich formować do dowolnych kształtów. Poza tym są one bardzo wrażliwe na działanie wody, tlenu i różnych zanieczyszczeń.Grupa badawcza była w stanie stworzyć coś nowego przy wykorzystaniu metalowo-organicznego, hybrydowego polimeru o właściwościach elektrochemicznych. Gdy zostaje on rozpylony na materiale to tworzy on powłokę, która odporna jest na wilgoć i inne tego typu czynniki. Dostarczenie energii jest potrzebne tylko do wyświetlenia informacji wizualnej, następnie wyświetlacz może działać bez źródła prądu.

Badania nad nowym ekranem ciągle trwają. Naukowcy chcą także zwiększyć możliwości wyświetlacza np. aby działał on jak okulary przeciwsłoneczne.

Źródło: http://sciencenewsjournal.com