WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Nowy format MP4 pozwoli każdemu być DJ-em

Jak to mówią – bycie DJ-em to nie tylko przełączanie piosenek. Dobre miksowanie kawałków to sztuka, z którą zaznajomione są tylko nieliczne osoby. Czyżby wkrótce miało się to zmienić?

Firma Native Instruments opracowała nowy format muzyczny – „Stem file”, który sprawi, że miksowanie kilku kawałków na raz może nagle stać się o wiele prostsze. Każdy nowy plik będzie składał się z czterech „rdzeni”, z których każdy będzie zawierał np. linię basową, albo chociażby taki lead. Jeśli będziesz posiadać odpowiedni sprzęt do tego, by obsłużyć tenże format, wówczas bez większego problemu wyciągniesz poszczególne „rdzenie” z pliku. Najbardziej skorzystają na tym DJ-e, którzy będą w stanie na żywo pomieszać lead jednej piosenki z linią basową drugiej, a w dodatku skorzystają z wokalu pochodzącego również z innego źródła.

Stem file nie będzie jednak zupełnie nowym formatem, który odtworzą tylko niektóre urządzenia. Będzie to po prostu rozszerzenie MP4, które zostanie w nie wbudowane. Specjalne funkcje będzie można dodać przy pomocy oprogramowania Native Instruments – Stem File Creator Tool, aczkolwiek plikiem wyjściowym nadal będzie MP4. Tylko miksowanie będzie wymagało specjalnego sprzętu, który utrzyma kilka ścieżek dźwiękowych na raz.

Nie jest to pierwsze takie rozwiązanie na rynku, ale zamysłem przy robieniu Stem było udostępnienie zabawy w mieszanie piosenek dla większej szerszej widowni. Co ciekawe – Stem będzie całkowicie darmowy i każdy będzie mógł tworzyć kawałki w tym właśnie formacie, bez jakichkolwiek opłat czy haczyków. To świetna wiadomość dla amatorskich DJ-ów!

[źródło: gizmodo.com; zdjęcie: frings.co.nz]