WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nowy laser, który może przyspieszyć wymianę informacji

Zespół fizyków z Imperial College London wyprodukował nowy laser, który znacznie przyspiesza interakcję pomiędzy światłem a materią. Naukowcy użyli mikroskopijnych przewodów półprzewodnikowych, które zostały umieszczone na powierzchni srebra. Praca ukazała się w Nature Physics i może mieć zastosowanie w zwiększeniu szybkości przesyłania informacji.

Sekret sukcesu leży w użyciu srebrnych powierzchni, zamiast tradycyjnego szkła. Zapewniają one plazmony powierzchniowe, dzięki którym drgania wzbudzonych elektronów propagują po powierzchni materiału. Światło współdziałające z tymi falami może być znacznie dokładniej skupione. Dzięki temu, światło jest lepiej „ściśnięte” na mniejszej powierzchni i oddziaływanie z nanodrutami jest mocniejsze. Poprzez zwiększenie owej interakcji zespół przyspieszył tempo w jakim lasery mogą zostać włączone i wyłączone. Dodatkowo, mogą one osiągnąć górną granicę prędkości z jaką mogą działać lasery półprzewodnikowe.

Dodatkową zaletą jest możliwość stabilnej pracy w temperaturze pokojowej. Dlatego mogą zostać one wykorzystane do przesyłania informacji, przetwarzania obrazu wysokiej rozdzielczości i do czujników biomedycznych, zbierających informacje o tylko jednej cząsteczce. Główny autor pracy, doktor Rupert Oulton, mówi:

Ta praca jest tak ekscytująca, ponieważ udało nam się dotrzeć do punktu, w którym sam materiał wyznacza granice prędkości!

Źródło: http://www.iflscience.com/, zdjęcie: Imperial College London