WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Nowy materiał zmagazynuje ciepło słoneczne

Największym problemem jakie mamy z energią słoneczną jest jej niestałość. Uzyskujemy ją tylko w dzień, z różnym natężeniem w zależności od godziny, pory roku i zachmurzenia. Nadmiar energii wytworzonej za dnia przydałoby się zmagazynować żeby móc ją wykorzystać w nocy. Niestety przechowywanie energii jest kosztowne i zawsze wiąże się ze stratami.

Przykładowo w największej powstającej elektrowni słonecznej na świecie, energia słońca za dnia będzie używana do ogrzania stopionych soli, które będą mogły oddawać ciepło jeszcze przez kilka godzin po zmierzchu. Jednak nie jest to rozwiązanie idealne. Przydałoby się takie, które pozwala na naprawdę długotrwałe przechowywanie energii i uwolnienie jej w dowolnym momencie.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o materiale opracowanym na Uniwersytecie Tokijskim, który pod wpływem ciepła, prądu a nawet bezpośrednio światła zmienia swoją strukturę gromadząc w ten sposób energię. Niestety, aby ją uwolnić, trzeba na materiał zadziałać wysokim ciśnieniem.

Na szczęście badacze z MIT wynaleźli bardziej praktyczne rozwiązanie. Wykorzystali oni azobenzen, który od dawna znany jest z tego, że może zmieniać swoją konformację pod wpływem temperatury lub światła. Na bazie azobenzenu Amerykanie opracowali polimer, który łatwo gromadzi energię i uwalnia ją kiedy zostanie poddany działaniu niezbyt mocnego, ale specyficznego impulsu, takiego jak dostarczenie niewielkiej ilości ciepła.

Co ważne, opracowany w MIT polimer jest niemal zupełnie przezroczysty (obecnie ma delikatne żółte zabarwienie, jednak uczeni pracują nad rozwiązaniem tego problemu). Oznacza to, że zanim trafi do elektrowni, mógłby zostać użyty między innymi do odladzania szyb samochodowych. Obecnie bowiem w wielu krajach przepisy zabraniają umieszczania w przedniej szybie elementów grzewczych.

[źródło i grafika: engadget.com]