WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Odkrycie nowego materiału może stać się rewolucja w świecie zasilaczy

Badacze z uczelni w Utah i Minnesocie odkryli sposób na stworzenie nadzwyczajnie przewodzącego materiału poprzez połączenie dwóch różnych tworzyw będących związkami tytanu: tytanianu strontu (STO) i tytanianu neodymu (NTO). Uzyskany w ten sposób materiał jest niemal pięć razy lepszym przewodnikiem niż silikon.

To układ wiązań pomiędzy atomami ze związków tlenkowych pozwala na generacje 100 razy większej liczby elektronów swobodnych. Naukowcy opisali to szerzej w czasopiśmie APL Materials. Taki materiał znalazłby zastosowanie przy regulacji prądu zasilającego urządzenia elektroniczne poprzez wykorzystanie go w tranzystorach mocy. Obecnie w zasilaczach wykorzystywany jest azotek galu. Jest on bardzo dobrym przewodnikiem, jednak jego potencjał został już prawie w pełni wykorzystany. Szacuje się, że za rok zostanie osiągnięte zostanie maksimum jego możliwości. Potencjalne możliwości STO/NTO są większe, więc materiał ten mógłby w przyszłości zastąpić azotek galu. Naukowiec z Uniwersytetu w Minnesocie – Bharat Jalan jest przekonany, że przewodność można poprawić nawet o rząd wielkości.

STO/NTO mogłoby być w takim wypadku wykorzystywane przy tworzeniu wewnętrznych zasilaczy laptopów o znacznie większej wydajności i mniejszym rozmiarze, co pozwoliłoby na wyeliminowanie z użycia dużych zewnętrznych zasilaczy.

Budowa bardziej wydajnych tranzystorów pozwoliłaby na minimalizacje strat energii, a co za tym idzie zapobieganie przegrzewaniu się urządzeń oraz na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

Źródło: http://spectrum.ieee.org