WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Nowy rekord prędkości pobierania danych w sieci 4G

Zanim do do użytku wejdzie 5G, czeka nas dużo poprawek bezprzewodowych usług danych 4G z których będzie się jeszcze powszechnie korzystać przez przynajmniej trzy lata. Nieustannej poprawie musi ulegać szybkość i pojemność sieci.

Fińska firma Elisa ogłosiła ustanowienie nowego rekordu świata w prędkości pobierania 4G. Wykorzystano najnowszą technologię 4G z Huawei, aby osiągnąć prędkość równą 1,9 gigabitów na sekundę, co udało się uzyskać w zeszłym tygodniu w laboratorium w Helsinkach.

Wiceprezes usług telefonii komórkowej Sami Komulainen ma nadzieję, że przy wykorzystaniu tej technologii będzie mógł zaoferować klientom pakiet danych z prędkością pobierania 1 Gb/s w ciągu najbliższych kilku lat. A Finlandia to chłonny rynek jeśli chodzi o przesył danych, przeciętny mieszkaniec pobiera 12 gigabajtów na miesiąc czyli sześciokrotnie więcej danych niż ma to miejsce w innych krajach rozwiniętych. Fińskie telefonie komórkowe oferują standardowe transfery bez limitów danych, a swoje usługi różnicują ze względu na prędkość przesyłu. Aktualnie sieć Elisa oferuje pakiety danych z prędkością do 300 Mb/s.

Wprowadzenie usługi 5G jest szacowane na rok 2020. Cisco szacuje, że globalny ruch danych mobilnych będzie wynosił w 2020 roku ośmiokrotność tego co w 2015.  Zaczęto mówić o budowie sieci „4,5G”. Eksperyment firmy Elisa obejmował agregację pięciu nośników, 4x4MIMO i 256 QAM. Udało im się uzyskać największą prędkość, ale inne firmy też robią podobne testy.

Podobnych prędkości nie należy się jednak szybko spodziewać w normalnym użyciu, gdyż warunki laboratoryjne różnią się od tych w rzeczywistej sieci.

Źródło: http://spectrum.ieee.org/