WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nowy rodzaj synestezji

Synestezja to, w uproszczeniu, stan w którym bodźce pochodzące z jednego ze zmysłów, przekładają się na charakterystyczne dla innego zmysłu. Na przykład słysząc muzykę widzimy jej kolory albo widząc dany kolor czujemy jego temperaturę. Bywa też, że synesteci przypisują nowe wartości bodźcom odbieranym za pomocą tego samego zmysłu, na przykład widząc daną literę, przypisują jej określony kolor.

To jednak nie wszystko. Wyjątkowo interesującą odmianą synestezji wydaje się dotykowa synestezja lustrzana. Osobom przez nią dotkniętym (bądź nią obdarzonym), kiedy widzą że inna osoba dotyka danego przedmiotu, zdaje się, że one same go dotykają. Zdarza się że taka osoba widząc drugiego człowieka klepniętego w ramię sama czuje klepnięcie. (W takim wypadku nie jest zapewne zalecane oglądanie filmów akcji.)

Ten rodzaj współodczuwania odkryty został w 1996 roku, kiedy badano aktywność mózgu makaków. Okazało się wtedy, że w mózgach młodych małp patrzących jak człowiek bierze do ręki owoc uruchamiają się te same części mózgu, co kiedy makak dokonałby tego samodzielnie. Odpowiadają za to występujące w mózgu tzw. neurony lustrzane. Czy oznacza to, że wszystkie makaki są synestetami? Nie. Ta część mózgu, kiedy funkcjonuje standardowo, pozwala nam na łatwe rozumienie i przewidywanie zachowań innych.

Jednak co ciekawe, niedawno odkryto, że dotykowa synestezja lustrzana może łączyć nas nie tylko z innymi żywymi stworzeniami, ale również z przedmiotami. Symptom ten najczęściej dotyczy osób młodych, wychowanych w dzisiejszym wysoce stechnicyzowanym świecie. Najbardziej interesujący może się jednak wydawać przypadek Vanessy Ki, australijskiej studentki psychologii, która twierdzi, że czuje to co czuć powinna kierowana przez nią postać z gry komputerowej – skacząc z wysokości czuje wiatr we włosach, spadanie i w końcu ból przy upadku.

Czy Wam też, drodzy czytelnicy, zdarza się na tyle zatracić w świecie wirtualnym, że zdajecie się odczuwać to samo co bohater?

[źródło: futurism.com; grafika: synestesiaworld.com]