WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nowy sposób na przenoszenie płynów z jednego miejsca do drugiego

Naukowcy z University of Southern Denmark oraz Institute of Chemical Technology in Prague stworzyli nowy system, służący do przenoszenia płynów z jednego miejsca do drugiego. Metoda ta mogła być przodkiem biologicznego życia.

Naukowcy mówią:

Sól jest bodźcem, który pozwala na przemieszczenie się płynów. Poruszają się one z powodu występowania gradientu soli, który zapewnia im drogę energetyczną. To jest jak piłka, która początkowo znajduje się na płaskiej powierzchni, na pagórku. Będzie ona poruszała  się po najniższych miejscach, toczyła się w dół. Jest to dokładnie to samo, co robi kropla płynu. Bez gradientu soli, może ona poruszać się w każdym kierunku. Ale mając gradient energetycznie będzie ona poruszała się zgodnie z nim. Większe stężenie soli przyciągnie więcej kropel.

Proces może być kontrolowany za pomocą temperatury otoczenia. Gdy kropla płynu dociera do źródła to ona reaguje z nim. Zespół uważa, że tam metoda znajdzie zastosowanie w skomplikowanych maszynach albo w dostarczeniu leków do idealnego miejsca przeznaczenia. Nie jest to z pewnością inteligenty sposób, ale jest on łatwy i bardzo precyzyjny.

 

Źródło, zdjęcie: http://techcrunch.com/