WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nowy sposób walki z HIV i innymi poważnymi chorobami

Naukowcy wciąż starają się rozwijać i wytwarzać nowe szczepionki w celu zapobiegania różnym chorobom. Jednakże idzie to wolno, wciąż nie ma przeciwdziałania choćby na HIV, dodatkowo powstają głosy, że szczepionki są „złe” i powodują upośledzenia dzieci. Laureat Nagrody Nobla, David Baltimore, i jego zespół podchodzą inaczej do tego zagadnienia.

Szczepionki zawierają antygeny, które stymulują układ odpornościowy organizmu do rozpoznawania ich jako obcych, niszczenia i utworzenia pamięci poszczepiennej. Zespół pomyślał: dlaczego nie dostarczać organizmowi, krok po kroku, instrukcji do produkcji specyficznych przeciwciał, które neutralizowały by konkretne choroby?

Metoda, którą wynaleźli była oryginalnie wykorzystywana do wywołania odpowiedzi immunologicznej na HIV. Nazywa się ona immunoprofilaktyką wektorową (VIP). Jest ona tak skuteczna, że została zastosowana do zwalczania chorób takich jak malaria, grypa, wirusowe zapalenie wątroby typu C. David Baltimore mówi:

Ogromnie cieszy nas, że ta technika może mieć potencjalne zastosowanie w walce z najtrudniejszymi chorobami.

VIP opiera się na wcześniejszym oznaczeniu jednego lub większej ilości przeciwciał, które są w stanie zapobiec infekcji w testach laboratoryjnych. Kiedy to zostanie wykonane, naukowcy mogą przyłączyć geny kodujące te przeciwciała do adenowirusa (AAV). Jest on mały, nieszkodliwy i bardzo często używany w badaniach związanych z terapiami genowymi. Następnie AAV wstrzykiwany jest do tkanki mięśniowej, gdzie geny instruują tkankę do produkcji specyficznych przeciwciał, które dostają się do ogólnego obiegu i chronią przed infekcjami.

W 2011 roku grupa Baltimora ogłosiła, że, u myszy, technika ta pozwala na ochronę przed zarażeniem się wirusem HIV. Alejandro Balazs, główny autor tamtej pracy, mówi:

Spodziewaliśmy się, że po pewnej dawce przeciwciała nie będą w stanie ochronić organizmu. Daliśmy więc myszy dawkę wirusa 100 większą niż jest potrzebna do zarażenia 7,8 osobników- zwierzę dalej pozostało zdrowe.

Zespół pracuje teraz nad wytworzeniem odpowiednich materiałów i rozpoczęciem testów klinicznych, które zostaną przeprowadzone w Vaccine Research Center. Zastosowań VIP jest znacznie, znacznie więcej. Naukowcy z  Rockefeller University donoszą, że pozwala ona chronić myszy przed zapaleniem wątroby typu C. Zespół z National Academy of Sciences mówi, że aż 70% myszy, po zastosowaniu tej metody, była odporna na malarię, która została wywoływana dzięki pierwotniakowi- zarodziec sierpowy. W 2013 roku zespół Baltimora ogłosił, że technika VIP chroni przed szczepami grypy takimi jak H1, H2, oraz H5. W trakcie badań jest projekt, który ma chronić przed gruźlicą. Po ilości sukcesów widać, że w niedalekiej przyszłości tradycyjne szczepionki mogą odejść do lamusa.

Źródło: http://medicalxpress.com/, zdjęcie: California Institute of Technology