WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nowy wirus, który znajduje się w jelitach

Może się ukrywać w Twoich jelitach. A może jest w organizmie twoich przyjaciół, sąsiadów? W rzeczywistości istnieje on od milionów lat, po prostu nie został on wcześniej zauważony. Aktualnie naukowcy uważają, że jest to najbardziej powszechny wirus w ludzkim żołądku. Sprytny wirus, nazwany crAssphage, jest mistrzem kamuflażu. Badacze nie zauważyli go wcześniej, gdyż mieszka on we wnętrzu bakterii gram-ujemnych, które odgrywają ważną rolę przy otyłości oraz cukrzycy. Odpowiadają one także za bakteryjne zapalenie opon mózgowych. Większość z nich znajduje się w ludzkim przewodzie pokarmowym. Wirus został odkryty przez przypadek, na Diego State University w USA

Naukowcy analizowali próbki kału od osób z Japonii, Ameryki, Korei i Europy. Zauważyli oni, że kilka genów, tego samego wirusa, pojawiało się w kółko. „Zszyli” więc oni genom wirusa w komputerze. Profesor Robert A. Edwards, bioinformatyk, mówi:

Nie ma nic niezwykłego w znalezieniu nowego wirusa. Ale niesamowite jest, aby znaleźć aż tak popularnego wirusa. Fakt, że tak długo się on ukrywał jest bardzo dziwny. Może on istnieć od kiedy ludzie istnieją.

Kolejnym celem naukowców jest odkrycie, jakie znaczenie w organizmie odkrywa wirus. Może mieć on wpływ na otyłość bądź cukrzycę. Ale póki co to wszystko są domysły. Dalsze badania są w toku.