WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

W Nowym Jorku rozpoczęto uruchamianie budek z Wi-Fi od LinkNYC

W 2014 roku władze Wielkiego Jabłka ogłosiły, że na jego terenie znajdzie się kilka tysięcy słupów zapewniających darmowy dostęp do Internetu. Właśnie zaczęła się ich instalacja.

Co zrobić z budkami telefonicznymi, które w dobie smartfonów odeszły do lamusa? Wykorzystać do ładowania tych urządzeń i przerobić na punkty dostępu do Sieci! Do lipca ma się pojawić pięćset takich budek, a cały plan zakłada założenie około 7500 słupów.

link-nyc-wireless-hotspots-5986.0

Miejsca zapewniające Wi-Fi będą wyposażone w ekran służący do przeglądania Internetu, ładowarki USB oraz dwa monitory wyświetlające reklamy. Dzięki tym ostatnim inwestycja ma zostać w pełni pokryta w ramach zysków od reklamodawców. Według obliczeń w ciągu 12 lat przychód wyniesie ponad 500 milionów dolarów.

Firma LinkNYC, odpowiedzialna za realizację pomysłu, wywołała sporo kontrowersji. Prędkość Internetu w niektórych częściach miasta jest nawet dziesięć razy niższa niż w pozostałych, a montowanie urządzeń opóźniło się o kilka miesięcy. Pojawiły się nawet głosy o instalowaniu oprogramowaniu śledzącego użytkowników dostarczanego Wi-Fi. Mimo wszystko propozycja władz wydaje się ciekawa, a przede wszystkim korzystna dla społeczeństwa.

[Źródło i grafika: theverge.com]