WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

nuTonomy – pierwsza autonomiczna taksówka

nuTonomy to startup zajmujący się autonomicznymi samochodami – założony w 2013 roku spinoff amerykańskiego MIT. Firma ta zapowiedziała w maju tego roku, że w ciągu dwóch lat zamierza wprowadzić na rynek dostępne komercyjnie autonomiczne taksówki. To nie pierwsza ani nie ostatnia firma pracująca nad podobnym rozwiązaniem, jednak niespodziewanie, nuTonomy właśnie zaskoczyło wszystkich rywali.

O ile od dłuższego czasu różne firmy testują na drogach swoje autonomiczne pojazdy, to nuTonomy okazało się pierwszą firmą, która rozpoczęła testy autonomicznych taksówek z udziałem prawdziwych użytkowników. nuTonomy zdobyła palmę pierwszeństwa „rzutem na taśmę”, ponieważ już za kilka dni podobne testy – i to na większą skalę – zacząć ma specjalizująca się w rezerwowaniu przewozów firma Uber.

Startup swoje testy prowadzi w Singapurze, a konkretnie w jego biznesowo-przemysłowej dzielnicy one-north. Przypominająca duży kampus, charakteryzująca się stosunkowo spokojnym ruchem ulicznym, one-north wydaje się dosyć asekuracyjnym wyborem. Takie ograniczenie terytorialne usługi, jak twierdzą przedstawiciele przedsiębiorstwa, podyktowane jest jednak stanowiskiem władz Singapuru, które chcą najpierw przetestować rozwiązanie w stosunkowo spokojnej dzielnicy, zanim zezwolą autonomicznym taksówkom na poruszanie się po całym mieście.

Flota nuTonomy składa się obecnie z zaledwie sześciu samochodów. Są to specjalnie dostosowane do samodzielnej jazdy elektryczne Mitsubishi i-MiEV oraz Renault Zoe. Do końca roku liczba autonomicznych pojazdów zwiększyć ma się do dwunastu. Obecnie przejazdy samoprowadzącymi się taksówkami, na zachętę, są w pełni darmowe. Z powodu ograniczonej liczby dostępnych pojazdów (albo z jakichś innych powodów – trudno rozsądzić) usługa dostępna jest tylko dla osób, które zostały zaproszone do testów.

Na razie nie wiadomo kiedy nuTonomy otrzyma zgodę na jazdę po pozostałych częściach Singapuru, czy po innych miastach oraz kiedy usługa będzie dostępna dla wszystkich chętnych. Miejmy nadzieję, że na komercjalizację technologii nie będziemy musieli czekać, jak sugerowały pierwsze komunikaty firmy, do 2018 roku.

źródło: nuTonomy