WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Nvidia i Bosch nawiązują współpracę, aby stworzyć super-AI do samochodu autonomicznego

Ciężko znaleźć w kalendarzu ostatnich miesięcy dzień, kiedy nie padło ogłoszenie o nawiązaniu współpracy między jakimiś technologicznymi gigantami, wspólnie chcącymi zrewolucjonizować wzrastającą dziedzinę autonomicznych samochodów. Nie inaczej jest z firmami Nvidia i Bosch.

We wtorek, na łamach Bosch Connected World w Berlinie, obydwie firmy ujawniły, że będą współpracować nad pokładowym komputerem zdolnym do przetwarzania super-sztucznej inteligencji potrzebnej do autonomicznego prowadzenia pojazdu. W oparciu o technologię Nvidii Drive PX, która napędza między innymi częściowo-autonomiczne Tesle – Bosch skorzysta również z nadchodzącej sztucznej inteligencji SOC „Xavier”.

Nvidia twierdzi, że Xavier jest zdolny do przetwarzania 20 trylionów operacji na sekundę podczas zużywania zaledwie 20 watów energii, co oznacza, że komputer pokładowy Boscha powinien być znacznie mniejszy i tańszy niż aktualnie używany przez Nvidię Drive PX2. Dobre wieści przekazał światu CEO Boscha, doktor Volkmar Denner:

Chcemy, aby autonomiczne sterowanie samochodem było dostępne w każdej możliwej sytuacji. Na początku przyszłej dekady, pozbawione kierowców samochody będą częścią naszego codziennego życia. Bosch chce rozwijać tę technologię na wszystkich technologicznych frontach. Celujemy w zajęcie znaczącej roli także w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Swoje pięć groszy dodał również założyciel Nvidii oraz CEO firmy, Jen-Hsun Huang:

Samo prowadzące się samochody są wyzwaniem, jakie w końcu jesteśmy w stanie rozwiązać poprzez ostatnie przełomy w dziedzinie deep learningu i sztucznej inteligencji. Używając w komputerze pokładowym sztucznej inteligencji Drive PX, Bosch zbuduje system do produkcji masowej autonomicznych samochodów.

Efekty tej współpracy nie będą widoczne jednak zbyt szybko – produkcja samochodów Nvidia&Bosch zacznie się „na początku przyszłej dekady”.

źródło: arstechnica.com | zdjęcie: tgdaily.com