Firma Jon Peddie Research opublikowała kwartalne podsumowanie skupiające się głównie na rynku GPU na podstawie danych zebranych od partnerów firm (ASUS, Zotac, Gigabyte, Sapphire), z którego wynika, że AMD przegrywa z Nvidią, choć nie w ujęciu rocznym. Nic w tym dziwnego, bo jedyne racjonalne karty od AMD (Radeon RX 400) mają już na karku swoje lata.

Oczywiście nie jest to dobre dla obecnej sytuacji na rynku, ponieważ Nvidia swoimi kartami stworzonymi na bazie architektury Turing może wyznaczać teraz zupełnie nowe półki cenowe. Zresztą, już to robi najnowszymi modelami GeForce RTX 2080 Ti, RTX 2080 oraz RTX 2070. Jeśli AMD swoimi kartami Navi ze rdzeniami wykonanymi w 7nm nie zrobi furory, to rynek kart graficznych może ulec stagnacji na kolejne 4/5 lat. Tak czy inaczej, statystyki!

Poniżej widać jak na dłoni, że drugi kwartał dla AMD nie był zbyt owocny. Nvidia zabrała firmie całe 4% udziałów na rynku, choć w skali roku AMD zyskało całe… 0,5%. Z jednej strony jest więc dobrze, ale z drugiej już niezbyt. Zapewne jest to spowodowane nagłym spadkiem dostaw kart graficznych przez niską opłacalność „kopania” na GPU. Należy jednak pamiętać, że powyższe statystyki są oparte na tych kartach, które sprzedali partnerzy firm. Nie jest więc w 100% dokładna, ponieważ zarówno Nvidia, jak i AMD sprzedają referencyjne modele na własną rękę.

Znamy pierwsze polskie ceny kart niereferencyjnych RTX 2080 i 2080 Ti od Nvidii

Źródło: Techspot
Zdjęcia: Jon Peddie Research, Techspot

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej