WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Obiecujące badania dotyczące nowego leku na cholesterol

Całkowicie nowy lek obniżający poziom cholesterolu jest na dobrej drodze do rozpoczęcia szerokich badań klinicznych. Naukowcy mówią, że jest on bezpieczny oraz niezwykle skuteczny.

Poziom cholesterolu LDL we krwi jest ściśle związany z chorobą serca czy udarem. Jego obniżenie może więc pomagać w utrzymaniu zdrowia całego układu krążenia. Skuteczne są w tym statyny, ale mają one sporo skutków ubocznych. W wielu przypadkach korzyści są większe niż wady stosowania statyn, ale pacjenci skarżą się na ich działanie.

Kwas bempediowy badany jest od kilku lat. Działą on poprzez blokowanie produkcji kluczowego enzymu, którego organizm potrzebuje do budowania cholesterolu. Jednakże skierowany jest on przeciwko innym enzymom.

Czytaj też: Gabinet lekarski OnMed wykorzystujący teleobecność

Najnowsze badanie pokazuje wyniki bezpieczeństwa i skuteczności leczenia tym kwasem. Podawany był on wraz ze statynami przez rok do około 2000 pacjentów. Wyniki były obiecujące i nie odnotowano większej ilości skutków ubocznych w porównaniu do grupy kontrolnej. Terapia znacząco obniżyła też poziom LDL w porównaniu do pacjentów leczonych tylko statynami.

Teraz naukowcy skupią się na zbadaniu skuteczności samego kwasu bempediowego. Chcą oni sprawdzić w badaniu klinicznym długoterminowe skutki zażywania leku oraz jego skuteczność. Wszystko wskazuje jednak na to, że jest to bezpieczniejsza i lepsza alternatywa dla pacjentów wymagających stałego obniżania LDL.

Czytaj też: Potrzeba więcej wysiłku aby o czymś zapomnieć niż coś zapamiętać

Źródło: Newatlas