WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Obróć obrazek – pojawi się nowy

W szwajcarskiej Politechnice Federalnej w Lozannie opracowano oprogramowanie pozwalające na wydruk na standardowej drukarce atramentowej obrazów zmieniających się w zależności od kąta patrzenia. Jedyny wymóg jaki stawia przed użytkownikiem technologia, to konieczność druku na metalowej folii zamiast na zwykłym papierze.

Druk obrazu na metalowym podłożu pozwala na uzyskanie niezwykłego efektu dzięki temu, że odbija ono światło w konkretnym kierunku, podczas gdy standardowy papier je rozprasza. Dzięki temu można zaprojektować wydruk, w którym inny obraz zobaczymy, kiedy metalowe lustro odbije do nas światło padające na linie poziome, a inne – na linie pionowe. Obliczenia niezbędne do wydruku dwóch obrazów na jednej powierzchni wykonuje za nas program napisany w Szwajcarii.

Gotowy obrazek, kiedy na niego spojrzeć pod stałym kątem, wygląda zupełnie normalnie i niczym nie zdradza swoich niezwykłych właściwości. Dopiero kiedy obrócimy go o 90 stopni, widzimy zamiast niego coś zupełnie innego. Jak wyglądają takie podwójne obrazy wydrukowane na zupełnie standardowej drukarce zobaczyć można na krótkim wideo u mieszczonym w serwisie YouTube.

[źródło: epfl.ch; grafika: youtube.com]