„Octobot” to pierwszy w pełni autonomiczny i w całości miękki robot. Został on stworzony przez naukowców z Harvard University poprzez wykorzystanie drukowania 3D, litografii i formowania. Nie musi on być stale związany ze źródłem zasilania, a poruszanie kończynami zachodzi reakcja chemicznym odbywającym się w jego ciele.

Wewnętrzny obieg strumieniowy w Octobocie zachowuje się jak płytka drukowana. Wysyłane są polecenia uwolnienia różnych ilości nadtlenku wodoru do dekompresji w gaz z użyciem platynowego katalizatora. Gaz z kolei nadmuchuje i w ten sposób porusza ramionami robota. Ten mikrostrumień logiczny wbudowany w robocie pełni te same funkcje jak obwód oscylatora w radiu.

Do niedawna ciężko było zastąpić sztywne elementy jak baterie i regulatory analogicznymi miękkimi częściami. Rozwój miękkich robotów ma duży potencjał do zastosowania, chociażby w medycynie jednak wymaga zupełnie nowego podejścia niż to, które stosowane było dotychczas. Naukowcy często szukają inspiracji w świecie przyrody. Tak też było w przypadku Octobota zainspirowanego zdolnością ośmiornicy do przeciskania się przez otwory.

Octobot może być w przyszłości przydatny do eksplorowania głębin w celach poszukiwawczych. Zanim jednak to nastąpi, trzeba wymyślić bardziej zaawansowane systemy miękkiej kontroli, aby robot mógł pływać. Inny miękki robot stingray, który w odróżnieniu Octobota potrafi pływać, jest zasilany przez genetycznie zmodyfikowane komórki szczurzego serca, które z kolei są stymulowane przez światło.

Źródło: http://www.popularmechanics.com/

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej