WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Oculus kupił Pebbles – specjalistów od interfejsu

Należący do Facebooka twórca gogli wirtualnej rzeczywistości – Oculus – dokonał kolejnej wielkiej transakcji. Firma potwierdziła dzisiaj zakup Pebbles Interfaces, izraelskiej firmy specjalizującej się w komputerowym rozpoznawaniu obrazów. Choć szczegółów transakcji oficjalnie nie ogłoszono, Wall Street Journal określił jej wartość na 60 mln$, natomiast izraelski Calcalist na „kilkadziesiat milionów”. Biorąc pod uwagę zwyczajowe przepłacanie za firmy z branży IT, nie wydaje się to kwota wygórowana. Facebook, podobnie jak Oculus, potwierdził oficjalnie wyłącznie sam fakt dokonania przejęcia, bez podawania kwoty jaką na nie wyłożono.

Kluczową technologią opracowaną przez Pebbles jest ta umożliwiająca osobom zanurzonym w wirtualnej rzeczywistości na widzenie własnych dłoni. Ta możliwość nie tylko dodaje symulacji realizmu, ale pozwala na wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości do wielu nowych zastosowań. Problem „niewidzialnych rąk” może powodować silne odczucie sztuczności wirtualnego świata. Wolne od niego są natomiast rozwiązania „rzeczywistości rozszerzonej”, jak MS HoloLens.

Przed przejęciem obie firmy już ze sobą wcześniej współpracowały. Technologia opracowana przez Pebbles została zintegrowana w prototypowych goglach Oculusa. Pracownicy Pebbles dołączyć mają do zespołów Oculusa zajmujących się projektowaniem sprzętu i rozpoznawaniem obrazów „aby wspomóc rozwój wirtualnej rzeczywistości, śledzenia i interakcji pomiędzy człowiekiem a komputerem”. A co mówią o transakcji przedstawiciele przedsiębiorstwa z Izraela? Ostrzegam przed nadmiarem lukru:

Przez ostatnie 5 lat skupialiśmy się na budowaniu technologii która rozszerza ludzkie zachowania, umożliwia prostą i intuicyjną interakcję z jakimkolwiek konsumenckim urządzeniem elektronicznym. W tym czasie obserwowaliśmy ogromne postępy wirtualnej rzeczywistości, zmieniającej sposób w jaki ludzie wchodzą ze sobą w interakcje. Na czele tych przemian stoi Oculus; wspólna z nim współpraca pomoże rozwijać naszą wizję budowania wciągających doznań i w rewolucjonizowaniu interakcji pomiędzy człowiekiem a światem cyfrowym. Dziękujemy naszym partnerom, pracownikom i inwestorom za wsparcie okazane nam w czasie rozwoju. Nie możemy doczekać się nowego rozdziału, rozpoczętego wraz z dołączeniem do zespołu Oculusa.

Założony w 2010 roku Pebbles, w porównaniu do innych nowych firm związanych z branżą wirtualnej rzeczywistości, dotychczas radził sobie przeciętnie w zbieraniu funduszy od inwestorów.  Łącznie udało im się zebrać 11,5 mln $, między innymi od partnerów strategicznych, jak Bosch, SanDisk czy Xiaomi oraz inwestorów jak iNetworks360. Zakup Pebbles Interfaces to już szóste przejęcie Oculusa, który w zeszłym roku sam został zakupiony przez Facebooka za 2 mld $.

[źródło i grafika: techcrunch.com]